Трик за јаболката подолго да останат свежи

Јаболката се многу популарно овошје и често се користат за разни јадења и колачи, а иако остануваат свежи подолго од многу другите овошја, сепак треба да се чуваат и на посебен начин.

Повеќето луѓе чуваат јаболка во сад со друго овошје, но излегува дека тоа не е баш најдоброто место за нив, особено ако не планирате да ги изедете сите во рок од неколку дена. За да ги одржувате јаболките свежи, најдобро е да ги чувате во влажна и ладна средина.

Фиоката во фрижидерот е идеална, а јаболката таму ќе траат околу две до три недели. Доколку немате место во фиоката, можете слободно да ги завиткате и да ги чувате во подрум или гаража. Овошјето созрева 6 до 10 пати побрзо ако е на собна температура, а идеалната температура за чување на јаболката е помеѓу 0 и 3 степени Целзиусови.

Експертите тврдат дека јаболката се едни од најчестите производители на етилен, кој со текот на времето ги омекнува и им ја дава таа мека и кашеста текстура, а тоа може да им наштети на другите овошја кои стојат до нив. Поради оваа причина, чувањето јаболка на ладно место наместо на кујнскиот пулт може да ги забави емисиите на етилен.

Што се однесува до кафената боја на јаболкото кога се сече, нема начин целосно да се запре, бидејќи е предизвикана од кислородот во воздухот. Но, постојат неколку домашни трикови за да го забавите тој процес - на пример, додавајќи малку лимон, оцет или дури и вода.

За најдобра техника на зачувување, експертите препорачуваат замрзнување. Обложете тавче за печење со хартија за печење, а потоа ставете ги парчињата јаболка така што нема да се допираат. Замрзнувачот мора да биде поставен на најниска температура бидејќи овошјето побрзо ќе замрзне и ќе задржи повеќе од својата хранлива вредност. Замрзнете ги неколку часа, или додека целосно не се замрзнат, потоа извадете ги од хартијата и ставете ги во контејнер или кеса за замрзнување па вратете ги во замрзнувачот.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Живот

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Read more

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Read more

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Read more

Како да го средите домот за 30 минути?

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе