Tрикови со кои ќе се мотивирате да вежбате по работа

А.С.
/ 04.10.2022 / 15:55

На повеќето луѓе не им паѓа на памет да вежбаат по осум часа поминати на работа и повеќе би сакале да го поминат попладнето во кревет или фотелја, отколку на справа за вежбање во теретана или на патеката за џогирање.

Но, ако сте одлучни да ги исполните вашите фитнес цели и со тоа да си го подобрите целокупното здравје, имајте на ум дека вежбањето после работа не само што ќе ви даде енергија за остатокот од денот, туку и ќе ви заштеди време. Ова се шест трикови со кои ќе се мотивирате да вежбате откако ќе завршите со работното време.

Инспиративни пораки во канцеларија

 

На работното биро, на позадината на компјутерот или телефонот ставете си мотивирачки пораки како „keep calm and do your workout“, „подобро се чувствувам кога вежбам“ и слично, вели фитнес инструкторката Леана Шир од Њујорк.

Ставете го тренингот во вашиот дневен/неделен план

Уште сега ставете ги термините за вежбање во вашиот распоред и тоа со целосен план што планирате да вежбате. Тоа ќе ве мотивира да не отстапувате од планот и навремено да ги остварите вашите фитнес цели. Исто така, знаете колку е добро чувството да пречкртате завршена обврска од работниот распоред. Зошто тоа да не важи и за вежбањето?

Понесете ја опремата за вежбање со себе

Вечерта пред спиење погответе ја вашата опрема за вежбање и понесете ја со вас на работа. Така ќе бидете мотивирани и ќе немате изговор дека треба да се враќате до дома. Ако работите од дома, подгответе си ја облеката за вежбање уште од сабајле, па нема да се демотивирате додека си ги барате хеланките или патиките за трчање.

Вежбајте во група

Вежбањето во група е одлична мотивација за тренинг. Самата помисла дека некој ве очекува да вежбате заедно и чувството на одговорност кон групата ќе ве поттикнат да станете и да тргнете кон теретаната, а после тоа сѐ е лесно.

Потрудете се да најдете теретана блиску до работното место или до дома

Ова е многу логична одлука – зошто да губите време или да се убедувате дали да тргнете до другиот крај на градот, кога може да вежбате во теретана што ви блиску до дома или до работа.

Не се откажувајте!

Ова можеби звучи многу наивно, но најголема мотивација за вежбање сепак сте самите вие. Гордејте се со вашите напредувања и резултати и пофалете се за добро завршената работа. Вие сте си најголема поддршка, па секој ден повторувајте си – не се откажувај!

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Фит

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Read more

Најчестите грешки што ги правиме кога вежбаме

Read more

Дали мора да се истегнете пред тренинг?

Read more

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе