Трудниците треба да избегнуваат брза храна – му штети на бебето

Колку и да сакате помфрит и плескавица, држете се настрана од таквата храна за време на бременоста, предупредуваат педијатрите откако новото истражување покажа дека консумирањето ултрапреработена или брза храна за време на бременоста има здравствени ризици за фетусот.

Покрај мастите и калориите, ризикот доаѓа и од хемикалии кои често завршуваат во хамбургерите и помфритот, според студијата на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Вашингтон објавена минатиот месец во списанието Environment International.

Познати како фталати, овие хемикалии често се ослободуваат од обвивките за брза храна или заштитните ракавици на работниците и се поврзани со аутизам, АДХД, предвремено раѓање и мала тежина при раѓање на бебето.

Кога храната е контаминирана со овие штетни микропластификатори, хемикалиите можат да навлезат во крвотокот на бремената жена.

„Кога трудниците се изложени на оваа хемикалија, таа може да ја премине плацентата и да влезе во феталната циркулација“, вели главниот автор на студијата, педијатарот Шила Сатјанарајана.

Проучувајќи повеќе од 1.000 трудници во второто тримесечје од бременоста, истражувачите откриле дека поголемата потрошувачка на ултраобработена храна е поврзана со повисоки концентрации на еден од најчестите и најштетните фталати. Истражувачите предупредија дека, покрај вообичаената брза храна како помфрит, хамбургери и газирани сокови, готовите мешавини за колачи исто така носат одреден ризик.

Сатјанарајана ги советува трудниците што повеќе да избегнуваат брза и преработена храна. Наместо тоа, наместо масти и шеќер, треба да консумираат овошје, зеленчук, посно месо и енергетски барови направени со органско овошје, како што се урми.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Здравје

Зошто често се будите уморни?

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе