исхрана

Постои ли врска помеѓу одредена храна и кошмарите?

Ако често имате кошмари, не грижете се, не сте единствените. Според истражувањето од 2010 година објавено во списанието Sleep, 5,1% од општата популација има барем еден кошмар неделно.
Read more

Леб - намирница која ја обликуваше исхраната во последните 6.000 години

Лебот е намирница што ја формираше основата на исхраната во последните 6.000 години од човековата историја.
Read more

Многу житарки и „супа од крв“: Како се хранеле античките Спартанци?

Исхраната, како и сè во Спарта, била подредена према добриот воин - неговата сила и здравје - никако за уживање.
Read more

Како изгледа трпезата на Владимир Путин?

И луѓето кои се на чело на светските велесили уживаат во добра храна. Некои и внимаваат. Што јаде еден од најмоќните луѓе на светот?
Read more

Научниците открија нова причина зошто постојано сме гладни

Истражување направено од повеќе универзитети повторно ја оживеа врската помеѓу нивото на шеќерот во крв и апетитот откривајќи дека оваа врска е далеку покомплексна отколку што десега се мислеше, со што дава нов увид во тоа како да се скрот
Read more

Храна која треба да ја избегнувате за појадок

Инстант овесната каша е најлошиот избор за појадок. Но, уште полошо е да испиете кафе и да не појадувате ништо.
Read more
play_arrow

Што би појадувале во различни земји?

Кога се оди на патување, убавината е за момент целосно да се вклопите во земјата и да го почувствувате секој нејзин дел. А, храната е многу важен дел на секоја земја.
Read more
play_arrow

Перфектен појадок за намалување на телесната тежина

Да се знае што треба да се јаде за појадок е клучно за секој оној што сака да ослаби.
Read more

ОН: Јадењето помалку месо може да помогне да се намали ризикот од пандемија

Јадењето помалку месо може да помогне во намалување на ризикот од пандемија, покрај заштита на животната средина, соопшти во средата Програмата за животна средина на ОН, објавувајќи го новиот извештај на Chatham House.
Read more

Ќе ја зголеми ли COVID-19 цената на храната, ќе јадеме ли поскап леб?

Кризата предизвиканата од COVID-19 ја зголеми цената на пченицата која претходно се движеше од 11 до 13 денари за килограм, а сега е меѓу 14 и 15 денари со тенденција и натаму да бележи раст.
Read more

Што е поважно за слабеење: Исхраната или вежбањето?

Иако честопати слушаме дека за слабеење исхраната е важна 70 проценти, а вежбањето 30%, научниците велат дека тоа не е така.
Read more

Медузата можна замена за вообичаените морски специјалитети

Нoвo истражување спроведено на Универитетот Квинсленд во Австралија покажа дека 92 видови морски плодови и риби што се користат во исхраната на луѓето се загрозени. На 11 од нив им се заканува истребување.
Read more
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more