Турција, Ирак и Курдите тврдат дека помогнале при нападот на лидерот на ИД

Анкара, 27 октомври 2019 (МИА) – Турција денеска соопшти дека била во координација со САД пред спроведувањето на американската операција во Сирија, во која според американските медиуми е убиен лидерот на терористичката група Абу Бакр ал-Багдади, веројатно најбараниот човек во светот.

„Пред американската операција во провинцијата Идлиб во Сирија минатата ноќ, имаше размена на информации и координација меѓу воените власти на двете земји“, се наведува во соопштение од турското Министерство за одбрана.

Американските медиуми, исто така, ја пренесуваат изјавата и на неименуван ирачки разузнавач кој вели дека токму ирачката разузнавачка служба на американската коалиција ѝ ги дала точните координати на локацијата на лидерот на ИД. Ирачката служба ја дознала локацијата на ал-Багдади од документи пронајдени на тајна локација во пустина, во западниот дел на Ирак, откако биле уапсени двајца Ирачани од неговиот најтесен круг.

„Таа соработка беше успешна и доведе до конечната цел – убиство на ал-Багдади“, изјавил ирачкиот разузнавач.

Од друга страна, командантот на Сириските демократски сили (СДФ) Мазлум Абди денеска изјави дека овие сили предводени од Курдите пет месеци работеле на заедничка операција со Американците за ликвидација на ал-Багдади.

„Постоеше разузнавачка работа на терен и прецизно следење, со цел во заедничка операција да се елиминира терористот Абу Бакир ал-Багдади“, напиша на Twitter генералот Абди. Тој се заблагодари на сите кои придонеле за тоа и во твитот го означи американскиот претседател Доналд Трамп.

Според сириската Невладина Опсерваторија за човекови права, која има голема мрежа на терен, американски командоси со хеликоптери се спуштиле во текот на ноќта во областа Идлиб, каде се неоѓаат групи блиски до ИД.

CNN и ABC јавија за нападот повикувајќи се на високорангирани функционери, посочувајќи дека се верува оти во нападот е убиен озлогласениот терорист.

Според CNN сега се спроведуваат форензички тестови за да се потврди идентитетот. Според некои информации, тој го активирал елекот со експлозив за да се убие во моментот на нападот.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Свет

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more

Навални префрлен во затворска колонија надвор од Москва

Read more

Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Read more
 

Вести

Од утре пониски температури од 7 до 10 степени

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Визбегово, повредени четири лица

Читај повеќе

Од понеделник почнува првата фаза на пописот

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Претрес во Битола, запленет амфетамин, приведено едно лице

Читај повеќе
  • play_arrow

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Читај повеќе

Повеќе родени и умрени, а помалку бракови и разводи во последниот квартал лани

Читај повеќе

Вкупно 55 години затвор за масовното нелегално прислушување

Читај повеќе