УЕФА размислува да го премести финалето на ЛШ од Истанбул заради безбедносни причини

Потпретседателот на УЕФА, Микеле Ува, ги потврди шпекулациите дека е можно финалето на Лигата на шампионите 2020 да не се одржи во Истанбул.

Јавноста ја „притиска“ УЕФА откако Турција започна воена офанзива против Курдите во Сирија, а турските фудбалери со војнички поздрав ги прославија головите во квалификациите за Европското првенство во 2020 година.

„Ние сакаме да сме автономна организација, но не можеме да ги оспориме мислењето на ЕУ, државите, амбасадорите и другите политички институции. УЕФА, за одлуките се консултира со извршниот одбор и претседателот“, изјави италијанецот Ува.

И пред инцидентите во Сирија, имаше повик натпреварот да не се одржи во Истанбул заради безбедносни причини.

Финалето на ЛШ 2020 треба да се одигра на стадионот „Ататурк“ во Истанбул, кој има капацитет од 76.000 гледачи.

Овој стадион беше домаќин на ЛШ во 2005 кога Милан иако губеше со 3:0 од Ливерпул на крајот победи на пенали.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Фудбал

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Read more

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Read more

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Read more

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Read more

Спорт

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Читај повеќе

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас славеше на гости кај Пандев

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Читај повеќе

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Читај повеќе

УЕФА ги објави сите детали за историската жрепка за завршницата на ЛШ

Читај повеќе