УНИЦЕФ: 800 милиони деца во светот немаат услови во училиштата да ги измијат рацете

Во заеднички извештај на УНИЦЕФ и Светската здравствена организација (СЗО) се вели дека повеќе од 800 милиони деца во светот немаат услови да ги мијат рацете на училиште.

Насоките за продолжување на работата на училиштата за време на пандемијата на новиот коронавирус потенцираат дека е неопходно да се воведат санитарни и хигиенски мерки со цел да се намалат шансите за ширење на инфекцијата, а се препорачува училиштата да обезбедат услови за редовно миење на рацете.

Во извештајот се предупредува дека во 60 проценти од земјите кои се најтешко погодени од коронавирусот, училиштата немаат основно санитарни услови, а три од четири училишта немаат основни средства за миење на рацете уште од почетокот на пандемијата, што значи дека 818 милиони деца ширум светот во своите училишта немаат основни услови за миење на рацете.

Од тој број, 355 милиони деца во Северна Африка и Западна Азија немаат ниту вода, ниту сапун.

Повеќе од половина од децата лишени од основни средства за хигиена живеат во подсахарска Африка.

Иако скоро 70 проценти од училиштата имаат вода за пиење, 584 милиони деца ширум светот немаат вода за пиење во своите училишта – ова важи и за подсахарска Африка, особено Етиопија, Нигерија и ДР Конго – додека околу 350 милиони деца немаат никакви санитарни услови во своите училишта, се вели во извештајот. 

Тагови
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Свет

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Read more

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Read more

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Read more

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Read more

Вести

16-годишник со пиштол пукал кон куче, но ранил врсник кој завршил во болница

Читај повеќе

Песков: Тврдењата на Навални за Путин се навредливи и неприфатливи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Франција, Русија и САД бараат итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Читај повеќе

Нови 162 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Експресен одговор за Навални од Кремљ

Читај повеќе

Средношколци во Тетово ја бојкотираа наставата од далечина

Читај повеќе
  • filter

Сообраќајка кај Железничка, од камион кој превезувал стакла паднал товарот

Читај повеќе

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Читај повеќе

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе