Уникат од милион долари: Revuelto Arena Ad Personam со 1015 КС

Во Имола се одржа првото издание на Lamborghini Arena, најголемиот собир посветен на автомобилите од Sant'Agata Bolognese.

Во оваа прилика беше претставен Revuelto Arena, уникатна верзија на првиот Lambo plug-in креиран од студиото Ad Personam, кое се занимава со прилагодување на овие суперавтомобили.

Каросеријата е во Hata Grey со Scandal Green детали, кои се протегаат по долниот дел на автомобилот, на ретровизорите, дифузорот и покривот. Клештите на сопирачките се светло зелени, јасно видливи зад црните 21" предни и 22" задни тркала. Покривот, задниот поклопец на моторот, спојлерот, доводите за воздух, страничните прагови, дифузерот и ретровизорите се направени од полирани карбонски влакна.

Во патничкиот простор има комбинации на бои кои потсетуваат на надворешноста: седиштата во Nero Ade имаат шевови во Verde Scandal, боја што ја презема и логото на Lamborghini сошиено во потпирачите за глава.

На задната преграда има мапа на патеката Imola и формулацијата Lamborghini Arena 2024 во Bianco Leda, а на краевите на контролната табла има две полирани карбонски плочи со зборовите Lamborghini Arena 2024 и Ad Personam.

Моторот е непроменет. Во споредба со Revuelto што го знаеме, уникатот не претставува никакви технички иновации: plug-in хибридната погонска единица има 6,5-литарски атмосферски V12 од 825 КС во централната позиција, во комбинација со три електромотори со вкупно 190 КС, два на предната оска и еден во 8-степен менувач со двојна спојка.

Комбинираната моќност е 1015 КС, вртежниот момент 725 Nm, што му овозможува на Revuelto да спринтува до 100 км/час за 2,5 секунди и максимална брзина од 350 км/час.

Цената во Европа е 1.139.696 евра (1.238.800 долари).

Remote video URL
реклама

Авто новости

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Read more

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Read more

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Read more

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе