Уникатна велигденска традиција на казнување на Јуда во Никарагва

Повеќе од 2 илјади години по предавството кое наводно Јуда го извршил врз Исус Христос, жителите на еден град во Никарагва сѐ уште не можат да се помират со тоа и секоја година го казнуваат предавникот.

Веќе како повеќе од еден век граѓаните на Масатепе учествуваат во фестивал за Велики петок кој вклучува влечење на врзаниот Јуда низ градските улици.

Непокажувајќи ниту трошка од она христијанско простување, луѓето го фаќаат и го казнуваат човекот кој ја има честа да биде Јуда, и кој се чини одлично го прифатил предизвикот, иако веројатно дома ќе си замине со по некоја модрица.

„Ова се пренесува со генерации наназад. Нашите татковци и дедовци ни ја оставија оваа традиција на Јуда од Масатепе. Со моите 34 години, учествувам во овој настан веќе 26 години. Ова се случува секој Велики четврток и Велики петок во нашиот Масатепе и е уникатна традиција во светот“, вели еден од учесниците на овој необичен фестивал.

Remote video URL

Масатепе е инаку град со 40 илјади жители во западниот дел на Никарагва, држава во Средна Америка. Основан е уште од пред колонијалното време, а името кое доаѓа од јазикот науатл го задржал до ден денес.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Чек дис аут

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Read more

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Read more

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Read more

Швајцарците ќе закопаат 2.000 пара гаќи во име на науката

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе