Ураганот Сали предизвика катастрофални поплави во јужниот дел на САД

МИА/КАЈГАНА
/ 17.09.2020 / 08:15

Ураганот Сали што вчера го погоди брегот на Алабама и на Флорида доведе до историски и катастрофални поплави и масовен прекин во снабдувањето со електрична енергија, соопшти американскиот Национален центар за урагани.

Речиси еден метар вода имаше на улиите во центарот на Пенсакола, Флорида, додека голем број патишта и мостови се уништени, а бурата го зафати и градот Мобил во Алабама.

Повеќе од половина милион домови и продавници во Алабама и Флорида останаа без електрична енергија. Пристаништата, училиштата и продавниците се затворени долж погодениот американски брег.

Енергетските компании го намалија производството на нафта и гас во Мексиканскиот Залив, а некои рафинерии го стопираа или намалија производството.

Претседателот на САД, Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во делови на Лујзијана, Мисисипи и Алабама. 

Тагови
реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Свет

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Read more

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Read more

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Read more

ЕК бара построги мерки за патување во и надвор од ЕУ

Read more
 

Вести

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Читај повеќе

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Читај повеќе

Илинден-Тирана ги повика Македонците од Гора масовно да ја подржат партијата „Единствена горанска партија“

Читај повеќе

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Читај повеќе

Насер Зибери избран за народен правобранител

Читај повеќе

Северна Македонија не доби рок за вакцините од Европската Комисија

Читај повеќе

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Читај повеќе

Две деца повредени во сообраќајка во Кавадарци

Читај повеќе