Утре волонтерска акција за чистење во Кисела Вода

Во заедничка организација на Волонтерскиот Центар Скопје и За Почиста Македонија в недела ќе се организира акција за чистење во Расадник и Домот на културата на која секој може да се приклучи.

„Нашата генерација има неверојатна моќ вистински да влијае и да го направи светот подобро место. Држете ги палците за ведро време, повикате ги пријателите и дојдете! Ние ќе обезбедиме ракавици, вреќи и топол напиток во Домот на културата во Кисела Вода“, информира ВЦС.

Акцијата е по повод 5 декември - Меѓународниот ден на волонтерите, а ќе се вклучи и Општина Кисела Вода.

Сите жители од населбата ќе можат да донираат облека за деца и возрасни, храна со подолг рок, а истите ќе бидат наменети за социјално загрозени семејства во Кисела Вода, како и за децата од Дневниот Центар за деца од улица во Шуто Оризари и во Кисела Вода. Донираната облека и храна да биде соодветно сортирана и спакувана.

Збирното место е во недела (5 декември) во 11 часот во Домот на културата во паркот спроти кулите Расадник. Овој објект со децении за граѓаните од соседството беше повеќе од обична „месна заедница“ или кино-сала. По долгогодишен мрак, Домот заслужува да светне и повторно да биде собиралиште на идеи и на позитивна енергија.

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Македонија

Сточарите бараат реална откупна цена на јагнешкото месо

Read more

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

Read more

Комисијата даде негативно мислење за употреба на името „Цар Борис III“ во називот на бугарскиот клуб во Охрид

Read more

Најавено забавување на сообраќајот на крстосницата на булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“

Read more
 

Вести

Сточарите бараат реална откупна цена на јагнешкото месо

Читај повеќе

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

Читај повеќе

Комисијата даде негативно мислење за употреба на името „Цар Борис III“ во називот на бугарскиот клуб во Охрид

Читај повеќе

Најавено забавување на сообраќајот на крстосницата на булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“

Читај повеќе

ОЈО отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

Читај повеќе

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Читај повеќе

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Читај повеќе

Вработените во Министерство за култура побараа поголеми плати со протест пред Влада

Читај повеќе

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Читај повеќе