1.МФЛ 2023/2024

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Фудбалерите на Вардар со победата над Брегалница (2:0) излегоа од опасната зона. Во ова коло Шкендија испушти предност од два гола против Гостивар, АП Брера Струмица лесно славеше над фенерџијата Македонија ЃП, а Работнички доживеа пораз во Кавадарци.

Фото: ФК Вардар Скопје

Вардар, победата против Брегалница ја обезбеди во интервал од 180 секунди. Марјан Алтипармаковски во 21. минута погоди од пенал, а три минути подоцна Дарко Глишиќ го постави конечниот резултат.

Шкендија не успеа да го победи Гостивар и покрај тоа што со головите на Аденис Шаља имаше водство од 2:0. Нигериецот Ланре Кехинде намали во 86. минута, во 90-та Решат Рамадани доби црвен картон, а во надополнувањето Кехинде го постави конечниот резултат 2:2.

Тиквеш со головите на Роберчињу и Кристијан Стојкоски го победи Работнички со 2:0. АП Брера Струмица на домашен терен со три гола во првото полувреме ја победи Македонија ЃП, а Воска Спорт на дебито на новиот тренер Срѓан Захаривски одигра 0:0 против Силекс.

Резултати 20. коло:

Вардар – Брегалница 2:0
Шкендија - Гостивар 2:2
Тиквеш - Работнички 2:0
АП Брера Струмица - Македонија ЃП 3:0
Воска Спорт - Силекс 0:0
Струга - Шкупи 2:2 (вчера)

Табела:

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more

Љоренте практикува палео диета

Read more
 

Спорт

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ одби да одговори на новинарско прашање, тајната на успехот ја чува 15 години

Читај повеќе