Култура

Со концерт на „Суперхикс“ завршува програмата „Култура во време на корона“

Завршниот концерт во рамки на програмата „Култура во време на корона“ вечер во 20 часот ќе го одржи музичката група „Суперхикс“ на плочникот кај зградите до Педагошкиот факултет во општината Карпош.
Read more

Македонскиот јазик е реалност, а не југозападна писмено-регионална форма на бугарскиот јазик

Заедничката иднина треба да се гради со меѓусебна доверба и пријателство. Тоа ќе се постигне само доколку се прифатиме и вистински се почитуваме, а секој што претендира себеси да се смета за научник мора да биде во согласност со времето.
Read more

Три музички изведби во рамки на „Култура во време на корона“

Програмата „Култура во време на корона“ за скопјани денеска ќе понуди два концерта, диџеј настап и панел дискусија.
Read more

The Ringstones и Palidrom ќе настапат вечерва во Скопје

Вечерва два концерта во Култура во време на корона и еден по повод Денот на Европа.
Read more

Вечерва два концерта и театарска претстава во Култура во време на корона

За денеска се закажани три нови изведби од програмата Култура во време на корона.
Read more

„Шума“ од Сашо Огненовски објавена на албански јазик

Објавена е поетската збирка „Шума“ на Сашо Огненовски на албански јазик. Препевот е на Јетон Калеменди, а делото го издаде издавачката куќа Iwa Bogdani од Приштина, Косово. Објавена е под насловот „Dystopia lirike“.
Read more

Љубојна и Boniface вечерва во живо за време на полициски час

Денешниот ден програмата на Култура во време на Корона ќе биде пополнета со два концерта навечер штом ќе започне полицискиот час.
Read more

Имињата на добитниците на Пулицерова награда ќе бидат објавени на 11 мај

Read more

„Прв до врв“ организира виртуелни трки на Водно и во трчање

Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв“ од Скопје почна со реализирање на две виртуелни трки, Виртулен Прв до врв и Virtual Spring Run, како замена за традиционалните трки, што се стопирани заради актуелната пандемија.
Read more

Вечерва настап на Нокаут во Култура во време на корона

Со склоп на денешната програма ќе настапи популарниот бенд Нокаут, потоа Д Планктонс, како и диџеј Роботек.
Read more

Култура во време на корона денеска со пет изведби

Четири музички настапи и една изложба се на денешната понуда во културната програма на Град Скопје.
Read more
Погледнете ја онлајн изложбата „Малите суштества од Карантина“

Погледнете ја онлајн изложбата „Малите суштества од Карантина“

Во рамките на проектот „Култура во време на корона“ што се реализира од страна на Град Скопје во соработка со градските културни установи, денеска во 12 часот ќе се одржи онлајн изложбата „Малите суштества од Карантина“ на Ненад Тонкин.
Read more
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more