Македонија

До крајот на неделава нестабилно со локални поројни врнежи

Времето денеска ќе биде претежно облачно, посвежо и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе биде од 15 до 23, а максималната ќе достигне од 26 до 31 степен. УВ индексот ќе изнесува 6.
Read more

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – Агенцијата за заштита на личните податоци (АЗЛП) во врска со инцидентот што се случи на 15 јули 2020, за денот на изборите на веб страницата на Државната изборна комисија (ДИК) изврши вонредна супервизија во Д
Read more

Почнуваат преговорите за нова Влада: Што очекуваат Ахмети, Мицкоски и Заев?

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – Денеска во Собранието на Република Северна Македонија, согласно здравствените протоколи за заштита од ширење на COVID-19, во салата Голема купола се одржа конститутивната седница на десеттиот парламентарен сос
Read more

УХМР: Силното невреме се движи од Скопје кон Куманово

По неверемето со силен дожд и град што попладнево го зафати Скопје, во северните делови од земјава сѐ уште има услови за нестабилно време.
Read more

Артина со 23 години е најмладата пратеничка во новиот собраниски состав

Сто и седумнаесет од вкупно 120 пратеници присуствуваа денеска на конститутивната седница на десеттиот парламентарен состав, која се одржа во салата Голема купола согласно здравствените протоколи за заштита од ширење на COVID-19.
Read more

Заев: Ќе разговараме за Влада која ќе се грижи за сите граѓани

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – СДСМ, која на парламентарните избори освои 46 пратенички мандати, од денеска ги почнува преговорите за парламентарно мнозинство и за формирање на влада која ќе има полн четиригодишен мандат.
Read more

Нови 75 случаи на коронавирус од 830 тестирања

Министерството за здравство извести дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на COVID-19 во земјава.
Read more

Конституирано Собранието, верификувани мандатите на 120-те избрани пратеници

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – Собранието на денешната конститутивна седница на предлог на Верификациската комисија ги верификуваше мандатите на 120-те пратеници на десеттиот парламентарен состав избрани на предвремените парламентарни избор
Read more

Поскапуваат бензините, поевтинува дизелот

За половина денар од полноќ поскапуваат бензините, а за исто толку поевтинува дизелот. Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.
Read more

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Собранието денеска на првата конститутивна седница ги избра претседателот и членовите на Верификациската комисија, која на паузата што ја даде претседателот во претходниот состав Талат Џафери, кој ја води седницата, треба да го разгледа из
Read more

Од утре дожд и намалување на температурата

Под влијание на циклонска активност од утре следува период на променливо облачно, нестабилно и посвежо време со повремени врнежи од дожд и грмежи.
Read more

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.
Read more
реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more