Свет

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Вашингтон, 8 август 2020 (МИА) – Висок официјален претставник на САД oд контраразузнавањето предупреди дека Русија, Кина и Иран ќе се обидат да влијаат врз претседателските избори во САД, со тоа што Русија веќе се обидува да го поткопа вер
Read more

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут.
Read more

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

По барање на Интерпол, кипарската полиција го пронашла и го сослушала 43-годишниот Русин, поранешен сопственик на бродската компанија, која во Бејрут пренела амониум нитрат, објавија медиумите од островот.
Read more
play_arrow

Хаос во Бејрут: Уапсени 16 луѓе поврзани со експлозијата, протест против владата

По силната експлозија во Бејрут при што загинаа најмалку 137 луѓе, следат протести против владата на Либан. На протестите демонстрантите се судрија со припадниците на безбедносните сили.
Read more

Во Индија над 2 милиона заразени со COVID-19, во Мексико над 50.000 починати

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надминаа два милиона, соопшти Министерството за здравство.
Read more
play_arrow

Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Во техничка просторија на 27-от кат во зградата на Светскиот трговски центар во Брисел попладнево избувнал пожар, а како што рече шефот на противпожарната служба, се запалил изолациски материјал.
Read more

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Во Кесонг, град на југот на Северна Кореја, од страв поради коронавирусот се наоѓаат скоро 4.000 луѓе, пренесе CNN.
Read more
play_arrow

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Бејрут, 6 август 2020 (МИА) – Ова е национална катастрофа, никогаш во животот не сум видел олку голема катастрофа, рече со солзи гувернерот на Бејрут, Марван Абуд, обраќајќи им се на новинарите меѓу урнатините на пристаништето во Бејрут, у
Read more
play_arrow

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Со ширењето на епидемијата со COVID-19, болниците во Бејрут и Либан веќе беа на раб на колапс.
Read more
play_arrow

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Тестот за коронавирусот ќе биде задолжителен за сите луѓе кои доаѓаат во Германија од сабота од високоризични региони, изјави денеска германскиот министер за здравство Јенс Шпан.
Read more

Афроамериканците сепак ја поддржуваат полицијата

Над 80 проценти од анкетираните Афроамериканци сакаат и понатаму американската полиција да патролира по улиците во нивните населби, вели едно истражување на јавното мислење.
Read more
play_arrow

Мелбурн од денеска е под целосен карантин

Вториот по големина град во Австралија, Мелбурн, од денеска е под целосен карантин кој ќе трае шест недели, бидејќи властите се борат со вториот бран на коронавирусот.
Read more
реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more