Вести

Гутереш: Вакцината против COVID-19 ќе биде светско јавно добро

Женева, 4 јуни 2020 (МИА) – Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, денеска на отворањето на меѓународниот самит за собирање средства за вакцинација, изјави дека идната вакцина против новиот коронавирус мора да се смета за „светско ј
Read more

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Read more

Скопјанец измамил делчевец за 17.000 денари

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против Б.А.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама”.
Read more

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат храмовите

Скопје, 4 јуни 2020 (МИА) – Министерот за здравство Венко Филипче го повика епископот на Повардарската епархија, Агатангел, да го повлече повикот до верниците да ги посетат храмовите бидејќи гробиштата за Духовден ќе бидат затворени.
Read more

Рашела Мизрахи пријавила дека ја следат и фотографираат непознати луѓе

Поранешната министерка за труд и социјална политика во техничката влада Рашела Мизрахи, синоќа во 23 часот и 40 минути во полициска станица воСкопје пријавила дека во неколку наврати била следена од непознати лица.
Read more

Полицијата во Калифорнија уби момче кое сакало да се предаде со кренати раце

Нов инцидент во кој полицијата уби осомничен при апсење ги потресе САД, каде со денови се одржуваат протести против полициската бруталност по убиството на Џорџ Флојд во Минесота.
Read more

Спроведени 12.799 вонредни инспекциски надзори

Вкупно 12.799 вонредни надзори се извршени од инспекциските служби во периодот од 27 мај до 3 јуни.
Read more

Словенија нема новозаразени, само пет пациенти со COVID-19 во болница

Во Словенија во изминатите 24 часа се тестирани 828 граѓани за новиот коронавирус и не се регистрирани нови случаи на зараза, соопшти словенечката Влада.
Read more

Кумановското обвинителство ја отфрли кривичната против Димитриевски и раководителот на ЦУК

Јавното обвинителство соопшти дека по сеопфатно проучување на наводите во кривичната пријава поднесена од СВР-Куманово против градоначалникот на Куманово и раководителот на кумановскиот Центар за управување со кризи за сторено кривично де
Read more

Пазарниот инспекторат предупредува на забраната за работа на сместувачките објекти

Продолжувањето со рестриктивните мерки за спречување на ширењето на епидемијата на коронавирусот значи дека сè уште е на сила целосната забрана за работа на сместувачките капацитети, како за поголемите објекти така и за п
Read more

Филипче: Мора да има строга контрола дали се почитуваат рестриктивните мерки

Над 90 проценти од новодијагностицираните се во рамките на познати кластери, заболени и трансмисија на вирус настаната на семејни настани кога се прекршиле тие правила за масовни собири и не се носеле маски и овие дополнителни рестриктивн
Read more

Кривична за угостителскиот објект каде беше затекнат Мицкоски

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска информира дека на двајцата инспектори кои вчера вршеле надзор во угостителскиот објект каде беше затекнат и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не им било дозволен
Read more
реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more