1.МФЛ 2019/20

Викендов завршува полусезоната во фудбалската лига

Со дерби пресметката на Вардар и Шкендија во рамките на 18-тото коло ќе заврши есенскиот дел во најдобрата македонска фудбалска лига.

Без разлика на резултатот в недела на Националната арена, Вардар ќе презими на врвот откако веќе ја обезбеди есенската титула. Вардарци имаат дури 8 бодови предност пред Шкендија и Академија Пандев кои го делат второто место.

Токму актуелниот шампион Шкендија му гостува на лидерот в недела од 13 часот кога ќе се обиде да ја намали разликата или барем да не му дозволи на Вардар да ја зголеми. Вистинска дерби пресметка за крај на оваа полусезона. Од Вардар, кој е домќаин и организатор, најавија дека натпреварот е од висок ризик и поради тоа билет ќе може да се купи само со приложување на документ за лична идентификација и притоа еден човек ќе може да купи само еден билет. Цената е симболична, само 100 денари. Атмосферата на трибините нема да ја збогатат навивачи од Тетово бидејќи со цел да се осигура безбедноста има забрана за нивно организирано доаѓање. Воедно, обезбедувањето нема да дозволи внесување на тврди предмени, вклучувајќи и монети.

Во останатите дуели, први полусезоната ќе ја затворат фудбалерите на Силекс и Академија Пандев кои својот натпревар поради тв преносот ќе го одиграат во сабота, исто така од 13 часот.

Дерби на дното во Тетово ќе играат Ренова и Работнички. „Романтичарите“ ќе се обидат со победа конечно да ја напуштат последната позиција и истата да му ја препуштат токму на сегашниот ривал.

Борец патува во Струга во последен обид да успее конечно да остане непоразен на едно гостување. Велешани имаат неверојатен гостински скор од 8 порази на осумте натпревари, само 3 постигнати голови и дури 20 примени.

Во скопската населба Чаир во последниот натпревар силите ќе ги одмерат домашните „Гулаби“ и „Лавовите“ од Ѓорче Петров.

Сабота, 13 часот:

Стадион „Силекс“ во Кратово
Силекс - Академија Пандев
Судија: Константин Влахо (Скопје)

Недела, 13 часот:

Национална Арена „Тоше Проески“ во Скопје
Вардар - Шкендија
Судија: Александар Ставрев (Скопје)

Стадион „Градски“ во Тетово
Ренова - Работнички
Судија: Албрим Шаќири (Струга)

Стадион „Градска Плажа“ во Струга
Струга - Борец
Судија: Игор Стојчевски (Скопје)

Стадион „Чаир“ во Скопје
Шкупи - Македонија ЃП
Судија: Јосип Бартон (Скопје)

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе