Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Една фотографија го подели и разбранува интернетот, а коментарите не стивнуваат.

Сарош Лоди, фотограф на див свет од Индија, лани беше на патување во Кенија, каде го посети националниот резерват Масаи Мара.

Овој резерват е познат по исклучителната популација на лавови, африкански леопарди, гепарди и африкански слонови, па Лоди навистина имал што да фотографира.

Сепак, една фотографија се издвојува од ова патување, а по нејзиното објавување на Twitter, направи вистинска бркотница.

Тој ја објави фотографијата со две зебри и постави едноставно прашање: Која од двете зебри е понапред? Таа лево или таа десно? Ова прашање се покажа потешко од она дали зебрите се бели со црни линии или црни со бели линии?

Коментари и објаснувања не недостигаат, а има и многу досетливи одговори.

Што мислите вие?

 

 

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Чек дис аут

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Read more

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе