Вистинско пријателство: На грб ја носел неподвижната другарка до врвот на Олимп

Дека искреното пријателство и силата на човечката волја не познаваат граници, докажа примерот на 22-годишна девојка со попреченост која го освои Олимп, највисокиот и според многумина најубавиот врв во Грција - на грбот на нејзиниот другар.

Елефтерија Тису цел живот e во инвалидска количка. Со години сонуваше да ги освои планинските врвови. Нејзината животна желба ја исполнил нејзиниот пријател Мариос Гјанаку, кој ја однел на врвот на планината, кој, како што вели, веќе педесет пати го има освоено, пренесува Reuters.

„Чувствата беа силни“, вели Тису, студентка по биологија и љубител на екстремни спортови. „Бев среќна, трогната... На крајот, чувствата беа најинтензивни кога се спуштивме и сфативме што направивме“, додаде таа.

Овие двајца освојувачи на Олимп потекнуваат од градот Драма, на северот од Грција, а се запознаа само еден месец пред овој потфат преку заеднички пријател. Гјанаку, ултрамаратонец кој учествуваше во трки од Арктикот до пустината, собра тим за поддршка кој ги придружуваше во поголемиот дел од оваа авантура.

„Имаше многу тешкотии. Тоа беше прв ваков проект и моравме да собереме голем тим“, објаснува Гјанаку, додавајќи дека тој ја носел Тиса во специјално дизајниран ранец.

Најголемиот дел од патот, но и последното искачување на врвот, го минаа сами двајцата.

„Но, најтешкиот дел од патувањето беше психолошкиот. Еден човек почина таму само еден ден порано“, рече младиот човек.

Искачувањето до Олимп, планина што се сметала за домот на боговите во античка Грција, не е за кукавици. Неговите врвови го носат прекарот престол на Зевс, а оние што се враќаат од освојувањето на оваа планина зборуваат за стрмни падини и лизгави карпи.

„Имаше одреден страв затоа што карпи имаше и пред нас и зад нас, но ние никогаш не се плашевме дека нема да успееме“, посочува Тиса, чиј подвиг сведочи за силата на човечката волја и кога некои работи изгледаат недостижни.

Од друга страна, несебичната поддршка на нејзиниот пријател е пример за вистинска човечка добрина и вистинско пријателство.

„Никогаш не сум направил нешто поубаво. Мислам дека ова ме направи целосен како личност“, рече Гјанаку.

Настанот го привлече вниманието на многумина, вклучувајќи го и премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис, кој им честиташе преку видео.

Тагови
реклама

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Read more

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Неколку работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Read more

Чек дис аут

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Read more

Погледнете како метеор го осветли небото над Јапонија

Read more

Моментот кога огромен алигатор изеде птица за неколку секунди

Read more

Исчезна мистериозниот монолит од пустината во Јута

Read more

Магазин

  • play_arrow

Неверојатно, но вистинито: Најжешката река во светот во која сѐ умира

Читај повеќе
  • play_arrow

Шер успеа да го спаси најосамениот слон во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пица ролат

Читај повеќе

Три грешки кои мажите ги прават за време на орален секс

Читај повеќе

Секс по 30-тата година: Четири работи кои никој не ги кажува

Читај повеќе

Ве молиме, описменете се!

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да спасите собно растение на кое сте му ставиле премногу вода?

Читај повеќе

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Читај повеќе

Фудбалерка добива закани по живот откако одби да му оддаде почит на Марадона

Читај повеќе