Владата ја усвои информацијата за бесплатен Wi-Fi на јавни површини

Владата ја разгледа и усвои информацијата за обезбедување бесплатен државен Wi-Fi на отворени јавни површини.

Како што информираат од владината прес-служба, за реализација на оваа програма Владата ќе препорача на Јавното претпријатие „Национална радиодифузија“ – Скопје, како носител на реализацијата на проектот за обезбедување бесплатен државен Wi-Fi на отворени јавни површини на локации од интерес за туристи од страна на телекомуникациски оператори, до крајот на оваа година во соработка со Министерството за информатичко општество и администрација, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот и локалните самоуправи, да подготви и достави предлог-листа на локации за обезбедување бесплатен државен Wi-Fi за цела територија на државата.

– До крајот на април 2022 година, во соработка со Министерство за информатичко општество и администрација, Национална канцеларија за бродбенд компетентност и Агенцијата за електронски комуникации ќе одржат јавни состаноци со заинтересираните оператори и локалните самоуправи за реализацијата на обезбедувањето бесплатен безжичен Wi-Fi на одобрените локации од интерес за туристите, информираат од Владата.

Тагови
реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Македонија

Димитров: Постои обврска и Бугарија да не се меша во внатрешните македонски работи

Read more

Пад на утринските температури, од вторник под нулата

Read more

Средно Водно преку вело патека поврзано со центарот на Скопје

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more
 

Вести

Димитров: Постои обврска и Бугарија да не се меша во внатрешните македонски работи

Читај повеќе

Пад на утринските температури, од вторник под нулата

Читај повеќе

Прегазен пешак во Тетово

Читај повеќе

Средно Водно преку вело патека поврзано со центарот на Скопје

Читај повеќе

Салвини: Како е тоа судење на кое Ричард Гир ќе сведочи против мене?

Читај повеќе

Орбан ја спореди Европската Унија со Советскиот Сојуз

Читај повеќе

Дали жените заработуваат помалку од мажите бидејќи не преговараат за покачувања како нив?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Уапсен еден од најголемите наркобосови во светот

Читај повеќе

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Читај повеќе