Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Најстариот маж во светот, Сатурнино де ла Фуенте Гарсија од Шпанија, почина на возраст од 112 години и 341 ден, соопшти Гинисовата книга на рекорди.

Гарсија во септември, 2021 година го собори Гинисовиот рекорд за најстара личност во светот, пренесе Њујорк Пост. Следниот месец ќе славеше својот 113 роденден.

Роден е на 11 февруари 1909 година, а зад себе остави 7 ќерки, 14 внуци и 22 правнуци. Во 1933 година се оженил со Антонина Барио Гутерес.

Бил висок само метар и половина поради што успеал да избегне учество во Шпанската граѓанска војна во 1936 година. Наместо тоа, почнал да работи како чевлар кој благодарение на одличните вештини и креативноста се прославил како еден од најдобрите чевлари.

Втора страст му била фудбалот, па затоа и оформил локален фудбалски тим во Пуенте Кастро.

Гарсија во една прилика изјави дека како рецепт за долг живот не треба никого да повредувате.

@guinnessworldrecords

Oldest living person (male) - Saturnino de la Fuente García 🇪🇸 112 years and 211 days

♬ Amazing Moment (30s) - Danilo Stankovic
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Живот

Родителски совети кои никогаш не треба да ги слушате

Read more

5 знаци дека сте поинтелигентни отколку што мислите

Read more

Како сами да го решите дефектот на одводот и да заштедите пари?

Read more

Кои здравствени проблеми жените најретко ги пријавуваат кај шефовите?

Read more
 

Магазин

Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Читај повеќе

10 болести кои ги наследуваме од мајката

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Читај повеќе

Скриени состојки во храната од кои се дебелеете

Читај повеќе

Болки што укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Родителски совети кои никогаш не треба да ги слушате

Читај повеќе
  • play_arrow

Неочекувани фејлови, смешна компилација

Читај повеќе

Јапонците направија „машина за соништа“: Како да гледате видео

Читај повеќе

Кои се симптомите на мајмунски сипаници?

Читај повеќе