Во Белград судири помеѓу противниците на ЕвроПрајд и полицијата

Противниците на одржување ЕвроПрајд 2022 во Белград денеска се судрија со српската полиција во близина на Собранието.

Инцидентот почнал кога противниците почнале да фрлаат со шишиња врз автомобилите, ги пцуеле новинарските екипи и се расправале со полицијата.

Според порталот Nova помеѓу противниците бил и расчинетиот монах Антониј, кој со шише го погодил во стомак снимателот на N1. Нападот е пријавен во полиција.

Полицијата во повеќе делови од Белград уапси десетици луѓе, меѓу кои и расчинетиот монах Антониј.

Медиумите јавуваат и за повеќе повредени лица.

Организаторите на ЕвроПрајд изјавија дека и покрај забраната нема да го откажат настанот. Тие ги повикаа учесниците да почнат да се собираат во 16 часот, но групи противници на маршот од утрово се собираат во мали групи во центарот на Белград.

Порталот Nova објави дека по дипломатските напори во преговорите меѓу Европска Унија и кабинетот на премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, постигнат е договор според кој ќе биде дозволено одржување на ЕвроПрајд.

„Постигнато е компромисно решение со кое ќе се овозможи ЕвроПрајд, по заложбите на еврокомесарката за еднаквост Хелена Дали во нејзиниот личен ангажман за време на преговорите со премиерката“, објави Nova.

Дали е во Белград, како и бројни претставници од ЕУ како поддршка на овогодишниот ЕвроПрајд и остварувањето на правата на ЛГБТК+ заедницата во Србија.

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Регион

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за работници од Западен Балкан

Read more

Откажани над 200 летови во Истанбул поради очекуваното снежно невреме

Read more

Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Read more

Вучиќ: Србија можеби ќе мора да воведе санкции кон Русија

Read more
 

Вести

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за работници од Западен Балкан

Читај повеќе

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје, пристигнува претседателката на Унгарија

Читај повеќе

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсовска: МКЦ може да биде самоодржлив, по ревизијата ќе распишеме конкурс за избор на директор

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Читај повеќе

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

Читај повеќе

Откажани над 200 летови во Истанбул поради очекуваното снежно невреме

Читај повеќе

Искршено стаклото на влезот на македонскиот клуб во Благоевград

Читај повеќе

Охридскиот чинар - симбол на градот

Читај повеќе