Во Италија починаа 100 доктори од COVID-19

Од COVID-19 во Италија досега починаа сто лекари, соопшти здружението на лекари.

Последната жртва е 62-годишна лекарка по семејна медицина од мал град во покраината Венето.

Италија има најголем број на жртви од новиот коронавирус во светот, а медицинскиот персонал во болниците и надвор од нив страда поради недостиг на заштитна опрема како што се ракавици и заштитни маски за лице.

Досега во Италија се регистрирани 139.422 случаи на коронавирусот, 17.669 починати од последици на COVID-19 и 26.491 оздравени. Во критична состојба се 3.693 луѓе.

Досега се тестирани 807.125 лица.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Свет

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Шведски епидемиолог: Требаше порано да се затвориме

Read more

Објавена снимка од падот на патничкиот авион во Карачи

Read more

СЗО: Јужна Америка е ново жариште на COVID-19

Read more

Вести

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Читај повеќе

Јовески: Пандемијата со COVID-19 одлага одредени дејствиjа по предметите на СЈО

Читај повеќе

Почина затвореник од КПУ Идризово

Читај повеќе

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Читај повеќе

Најмалку 10 физички пресметки и нарушувања на јавниот ред и мир во 24 часа

Читај повеќе

Шведски епидемиолог: Требаше порано да се затвориме

Читај повеќе

Во Словенија четири дена по ред нема новозаразени со коронавирус

Читај повеќе

Објавена снимка од падот на патничкиот авион во Карачи

Читај повеќе

Нови 37 заразени, нема починати од COVID-19

Читај повеќе