Во Јапонија почна контроверзниот лов на делфини

Во Јапонија, во градот Таиџи, почна годишното ловење на делфини, во тек на кое животните ги намамуваат во залив и некои ги убиваат во плитките води, а други ги бираат за продажба за аквариуми.

Овој лов е критикуван со децении наназад, особено со појавата на документарецот „The cove“. Невладината организација „Dolphin project“ соопшти дека денеска се убиени пет делфини. 

Бројни невладини организации велат дека ловот на делфини е сурова акција.

Делфините можат да издржат надвор од вода само 30 минути.

 

 

Се очекува дека сезоната на лов на делфини ќе трае околу 6 месеци. Инаку, Јапонија уште во минатото е мета на напади заради ловот на китови.

реклама

Чек дис аут

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Read more

Магазин

  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе

Лилјана, Христијан и Емри се пациентите кои добија нов бубрег

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Читај повеќе
  • filter

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Читај повеќе

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Читај повеќе
  • play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Читај повеќе