Во кои овошја и зеленчуци има најмногу пестициди?

Овошјето и зеленчукот се клучни компоненти на здравата исхрана, но исто толку е важно да се безбедни за јадење, што значи дека мора да бидат без нечистотија и пестициди.

Секоја година, од 2004 година, непрофитната Environmental Working Group ја објавува листата The Dirty Dozens, која ги рангира овошјето и зеленчукот со најмногу пестициди. Тие стигнуваат до податоците врз основа на анализа на податоците од Министерството за земјоделство и Американската агенција за храна и лекови.

EWG додава дека „некои пестициди се поврзани со проблеми во човечките студии, вклучувајќи спонтани абортуси, вродени дефекти и тешкотии во учењето или развојот кај децата“.

Јагодите и спанаќот повторно ги зазедоа првите две места на листата, а грозјето скокна од осмото на четвртото место.

Ова е целосната листа на дванаесет овошја и зеленчуци со најголеми количини на пестициди:

јагоди

спанаќ

кељ

грозје

праски

круши

нектарини

јаболка

пиперка и лута пиперка

цреши

боровинки

грашок

Каква е состојбата со европското овошје?

Евиденцијата на Pesticide Action Network (PAN) открива загрижувачко присуство на пестициди во европското овошје. Анализата на 44.137 примероци од свежо овошје испитани од владини субјекти помеѓу 2011 и 2020 година покажува зголемување на контаминацијата.

Во 2020 година, една третина од примероците (33 проценти) беа контаминирани, во споредба со 20 проценти во 2011 година. Поточно, високиот процент на европски круши (49 проценти), трпезно грозје (44 проценти), јаболка (34 проценти), сливи (29 проценти) и малини (25 проценти) содржеле остатоци од пестициди поврзани со сериозни здравствени ризици, како што се рак, вродени дефекти и срцеви заболувања.

Земјите се разликуваат по нивното ниво на контаминација; на пример, 71 отсто од јаболката од Холандија, 54 отсто од Грција и 50 отсто од Португалија биле контаминирани.

Слични високи стапки на контаминација се забележани за крушите од Белгија, Холандија и Португалија (71 отсто, 70 отсто и 68 отсто) и за речиси половина од сливите од Унгарија и Грција.

Откриено е дека малините од Норвешка (61 отсто) и грозјето од Грција и Италија (56 отсто и 47 отсто) се особено контаминирани, се наведува во извештајот.

Тагови
реклама

Бизнис

Раст на Волстрит, во фокус и кандидатурата на Камала Харис

Read more

Доларот ослабе по повлекувањето на Бајден од претседателската трка

Read more

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Read more

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

Читај повеќе

На домашна забава во Радишани тинејџер почина од струен удар, излегол од базен и сакал да пушти музика

Читај повеќе

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Читај повеќе

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Читај повеќе

Полицаец од Скопје го оставил полициското куче 1,5 час во паркиран автомобил, животното се загушило

Читај повеќе
  • play_arrow

Немојте да го разочарате народот – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката кои можат да донесат свежи идеи и енергија

Читај повеќе

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Читај повеќе

Етна повторно исфрла пепел и лава, откажани сите летови во Катанија

Читај повеќе

Македонија годинава нема да има ни кандидат за Оскар

Читај повеќе