Во сабота во Тетово оперски концерт Белканто во италијанската традиција

Во организација на Амбасадата на Италија во Скопје, во соработка со Концертното друштво од Соренто и Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ од Тетово, во сабота (23 септември) од 19:30 часот во Центарот за култура во Тетово ќе се одржи оперскиот концерт „Белканто во италијанската традиција“.

По големиот успех на настанот во Италија, дуото составено од Тамара Ангеловска – сопран (Македонија) и Паоло Шибилиа - пијано (Италија) за прв пат ќе настапи во Тетово со извонредна програма која вбројува дел од најпознатите италијански арии (Верди, Доницети и Белини), како и камерни романси од класичната традиција.

„Ќе ни биде чест да ни бидете гости на музичкото шоу кое ќе ја оживее магијата на италијанската опера“, порача Амбасадата на Италија во Скопје.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Култура

7 декември 1993 година, почина Блаже Конески

Read more

Недела на полски филмови во Кинотека со 5 филма на Сколимовски

Read more

Македонска филхармонија ќе свири класика овечковечена на големото филмско платно

Read more

Томислав Османли добитник на книжевната награда Донат за животно дело

Read more
 

Вести

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Читај повеќе

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Читај повеќе

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Читај повеќе
  • filter

Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Читај повеќе

ЦУК: Најбарана Итната медицинска помош со 51% од реалните повици на 112

Читај повеќе