Во Сан Марино бесни на ФИФА: Постигнавме 3 гола и нѐ турнавте на дното

Филип Здравески
/ 01.12.2023 / 14:26

Синоќа излезе ноемвриската ранг-листа на ФИФА на која репрезентацијата на Сан Марино се најде закована на самото дно.

„Момците испишаа историја за прв пат постигнувајќи три гола во низа и наместо да нѐ поддржат, тие нѐ уназадија три места. Неверојатно“, пишува фан-страницата на најслабата европска репрезентација.

„Уште па пред нас се Гибралтар, кој прими 20 гола на два натпревара, земја со име на риба, Ангвила, и два острова девици (се мисли на Британски Девствени Острови и Американски Девствени Острови). Мафијашка работа на ФИФА, го покрадоа Сан Марино“.

Сан Марино претходно беше на 207. место, а сега е на 210-то. Но, тоа не е поради резултатите, туку бидејќи во претходните рангирања не беа вклучени три неактивни репрезентации (Самоа, Американска Самоа и Тонга) кои сега се вклучени бидејќи одиграа натпревари.

Згора на тоа, навистина Сан Марино минатиот месец имаше подобри резултати од Гибралтар, кој загуби со 14:0 (Франција) и 6:0 (Холандија), за разлика од Сан Марино која загуби 3:1 (Казахгстан) и 2:1 (Финска), но рангирањето се прави како комбинација од претходните и сегашните резултати, не само сегашните. Дополнително, бодови се добиваат за победа и реми, а не за постигнати голови. Санмаринците имаат 5,27 бодови помалку од октомвриското рангирање.

Сан Марино на последните 11 натпревари има 11 порази, а последниот успех, и тоа реми, му беше на 17 ноември 2022 кога одигра 1:1 на пријателска со карипската островска држава Св. Луција.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Фудбал

Мајсторијата на Меси го обиколи светот, дури ни повреден играч на земја не го запре

Read more

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Read more

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Read more

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Мајсторијата на Меси го обиколи светот, дури ни повреден играч на земја не го запре

Читај повеќе

Енди Мареј: Овој спорт повеќе не е за мене

Читај повеќе

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Читај повеќе

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Читај повеќе

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не бадијала се викаат Always Ready

Читај повеќе

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Читај повеќе

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Читај повеќе