Сан Марино

filter

Зошто Сан Марино никогаш не се обединило со Италија?

Иако сите веднаш помислуваат на Италија, во рамките на Апенинскиот Полуостров моментално всушност има 4 независни држави: Италија, Ватикан, Монако и Сан Марино.
Read more
play_arrow
filter

Најлошата репрезентација во светот повторно даде гол, но 137 натпревари во низа нема победа

Сан Марино ја продолжи најдолгата серија без победа во историјата на фудбалот. Репрезентацијата од Апенинскиот полуостров беше поразена од Сент Китс и Невис во пријателскиот натпревар во Серавале со 1:3, иако прва поведе.
Read more

Во Сан Марино бесни на ФИФА: Постигнавме 3 гола и нѐ турнавте на дното

Синоќа излезе ноемвриската ранг-листа на ФИФА на која репрезентацијата на Сан Марино се најде закована на самото дно.
Read more
play_arrow

Најслабата репрезентација во Европа испиша историја

Сан Марино ги загуби сите 10 натпревари од квалификациите за ЕУРО 2024, но токму овој циклус ќе го памети по убаво - успеа да постигне три гола на три натпревари по ред.
Read more
play_arrow

Радост до бесвест и неверување: Како Сан Марино ѝ даде гол на Данска?

Иако на крајот загубија, играчите и навивачите на Сан Марино синоќа дома си заминаа пресреќни. Причина? Не само што не доживеаја дебакл од силната Данска, туку ѝ дадоа гол за израмнување и загубија со минимални 2:1.
Read more

Никогаш радост - кратка приказна за навивачката група чија репрезентација никогаш не победила

Brigata Mai 1 gioia - или навивачка група Никогаш радост - е симпатичното име на групата навивачи на Сан Марино, кои ја следат својата фудбалска репрезентација насекаде, вклучувајќи го и саботниот натпревар на гости во главниот град на Сев
Read more

Италијански велосипедист казнет поради убиство на мачка во Сан Марино

Италијанскиот велосипедист Антонио Тибери (21), кој вози за екипата Тек-Сегафредо, е казнет со 4.000 евра за убиство на мачка во Сан Марино, а неговата екипа дополнително го суспендираше на 20 дена без плата.
Read more
play_arrow

Кои држави имаат химна без текст и зошто?

За секоја држава химната е поеднакво важна како и знамето. Иако химните не ги среќаваме често и голем дел од луѓето не ги препознаваат туѓите химни, тие се одраз на национална гордост и идентитет.
Read more

Сан Марино ќе биде првата целосно вакцинирана европска земја

Оваа мала европска земја е на прагот целото свое население веќе да го имунизира откако руската вакцина пристигна завчера.
Read more
filter

Знаете ли кои држави имаат најмалку жители?

Не е тешко да се претспостави дека станува збор за држави со навистина мала територија, но меѓу нив има и една со најголема густина на население на светот.
Read more
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more