Volkswagen ID.R ја збриша стазата Goodwood за помалку од 40 секунди

Откако го освои Pikes Peak, болидот на Volkswagen стигна на Фестивалот на брзината и постави рекорд на стазата Goodwood.

Volkswagen ID.R го направи она што никој досега не успеал: ја збриша стазата за помалку од 40 секунди.

Најблиску до тоа досега дошол Ник Хедфилд во McLaren-Mercedes Mp4/13, болид на Формула 1 со моќност од 780 кс.

Тоа беше во 1999 година, кога беше дозволен настап за такви возила, а времето му беше 41,6 секунди.

ID.R постави рекордно време од 39,90 секунди, со Ромен Дима зад воланот кој минатиот месец со истата „ѕверка“ постигна рекорд на Nürburgring (6:05.336).

За да ја освојат стазата Goodwood, од тимот на Volkswagen одлучија да вградат значително помала батерија, што значи дека болидот заедно со возачот тежеше нешто повеќе од 1 тон.

Моќната електрична „ѕверка“ забрзува подобро и од болид на Ф1 – за 2,2 секунди.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Авто новости

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе