Volvo има ново лого

Визуелниот идентитет на шведскиот производител не се промени многу во текот на изминатите девет децении.

Volvo е уште една во низата автомобилски компании кои одлучија да го модернизираат и прилагодат своето лого на новото време и трендот на електрификација и дигитализација што ја зафати автомобилската индустрија.

Логото на препознатливиот бренд сега е поедноставено, вратено од 3Д на 2Д приказ, а доминираат црни тонови наместо сини и сребрени.

Volvo не прецизира кога новото лого ќе почне да се применува на моделите на производителот, а некои автомобилски медиуми тврдат дека тоа нема да се случи до 2023 година.

Volvo го користи своето лого Iron Mark од 1930 година, иако оттогаш амблемот претрпе голем број промени.

Од 2000 година, сменети се дури три логоа, сите со 3Д ефект на симболот и синиот натпис Volvo.

Бројни производители на автомобили, како што се Volkswagen, BMW, GM, Nissan, Renault и Kia,ги ажурираа своите логоа во последните неколку години.

Карактеристично за сите е што го поедноставија логото и го направија дводимензионално.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Авто новости

Галерија на неделата: Ford Focus

Read more

Луксуз и моќ - Land Rover го претстави Discovery Metropolitan Edition

Read more

На денешен ден почна да се произведува легендарното „фиќо“

Read more

Возачи, не ја игнорирајте оваа сијаличка на инструмент-таблата

Read more
 

Автомобили

  • filter

Галерија на неделата: Ford Focus

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и моќ - Land Rover го претстави Discovery Metropolitan Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

На денешен ден почна да се произведува легендарното „фиќо“

Читај повеќе

Возачи, не ја игнорирајте оваа сијаличка на инструмент-таблата

Читај повеќе
  • filter

Што ново ќе донесe Škoda Superb?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Читај повеќе

Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Читај повеќе

Кога е време за нови бришачи?

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави редизајнираниот Focus

Читај повеќе