Воз падна врз автомобили откако се урна надвозник во Мексико Сити

Кајгана/МИА
/ 04.05.2021 / 09:10

Надвозник се урна во главниот град на Мексико во момент кога низ него минуваше воз. Има најмалку 15 загинати и над 70 повредени, јавија локалните медиуми.

Засега не се познати причините за трагедијата. Според првичните сознанија, мостот попуштил под тежината на возот. Под делот од мостот што се урна во моментот на несреќата минувале автомобили.

Инцидентот се случил на отворен дел од системот за брз транзит. Снимките за надзор покажуваат движење на автомобили во моментот на уривањето.

На социјалните медиуми се објавен снимки на кои се гледаат медицински екипи и пожарникари како ги вадат преживеаните.

Градоначалничката на Мексико Сити, Клаудија Шинбом на Twitter напиша дека загинале 15 лица, а еден автомобил е зарбоен под урнатините.

Remote video URL
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Свет

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Read more

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Read more
 

Вести

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Читај повеќе

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Читај повеќе