Времеплов: Последниот Ден на младоста со Тито

На 25 мај 1979 година се одржала последната прослава по повод Денот на младоста на која лично присуствувал Јосип Броз Тито, пред да почине.

Тогаш штафетата му ја предала Санија Хисени, студентка од Приштина, обраќајќи се на албански и на српско-хрватски јазик (Санија денес живее во Канада). Наредната година на 4 мај Титио починал, а штафетата се наоѓала на пат во Хрватска, па била пренесена и положена на неговиот ковчег во Собранието на СФРЈ.

По неговата смрт сè продолжило, но под друго име: „И по Тито - Тито“, со заклетвата на Југословените дека ќе истраат на Титовиот пат, а штафетата ја примаше актуелниот Сојузен претседател на младината...

Remote video URL
реклама

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Read more

Живот

Доматите имаат еден многу опасен несакан ефект: Некои луѓе не треба да ги јадат

Read more

15 особини кои ги имаат најретките и најпосебнитe луѓе

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Дали градината треба да се полева наутро или навечер?

Read more
 

Магазин

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Читај повеќе

Доматите имаат еден многу опасен несакан ефект: Некои луѓе не треба да ги јадат

Читај повеќе

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Читај повеќе

15 особини кои ги имаат најретките и најпосебнитe луѓе

Читај повеќе

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да испечете вкусен и крцкав леб во тенџере?

Читај повеќе

Дали градината треба да се полева наутро или навечер?

Читај повеќе

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Читај повеќе

Направи магија вредна 500.000 денари

Читај повеќе