Wi-Fi мрежа на која никогаш не треба да го поврзувате вашиот iPhone

Поврзувањето со мрежа Wi-FI со име „% p% s% s% s% s% n“ создава грешка што веднаш ја корумпира функцијата Wi-Fi на вашиот iPhone. За среќа, има спас.

Ако имате iPhone, пазете се од чудната Wi-Fi мрежа со име „% p% s% s% s% s% n“. Ова име предизвикува грешка што го оптеретува телефонот и ако одлучите да се поврзете на таа мрежа, тоа го расипува Wi-Fi поврзувањето на вашиот уред.

Грешката ја откри истражувачот за безбедност Карл Шоу, кој го сподели проблемот на Twitter. Според 9to5Mac, грешката влијае и на iPad, како и на услуги како AirDrop. Уредите не можат да се поврзат со Wi-Fi мрежи дури и по рестартирање или промена на SSID на пристапната точка.

Шоу не откри како точно ја открил грешката, иако е потврдена од други храбри корисници на Twitter кои се обиделе да се поврзат на мрежата Wi-Fi со тоа име. MacRumors објави дека Wi-Fi функцијата на телефони со Android се чини дека не е прекината кога сте поврзани на истата мрежа. За среќа, се чини дека грешката не предизвика трајно оштетување на хардверот на Apple и може да се поправи со едноставно поставување.

Треба само да ги ресетирате сите мрежни поставки, нагласува 9to5Mac. Ова може да се направи со одење во Поставки> Општо> Ресетирај> Ресетирај мрежни поставки. Ова ги ресетира сите зачувани мрежи Wi-Fi на вашиот iPhone, бришејќи го името на спорната мрежа од меморијата на уредот. После тоа, вашиот телефон треба да продолжи да се поврзува нормално користејќи Wi-Fi мрежа.

Изгледа дека iOS смета дека знаците по знакот проценти се спецификатор на формат на низата за програмски кодови, што се однесува на името или командата на променливата што се користат во кодните јазици. Некои веруваат дека ова на крајот може да доведе до оштетување на меморијата, што би предизвикало iOS да го елиминира процесот, а за возврат и функционалноста на Wi-Fi функцијата.

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Интернет

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Read more

Колкави ви се шансите да спасите хакиран Facebook профил?

Read more

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Read more

Како Google ќе го смени начинот на кој пребаруваме на интернет?

Read more
 

Гик

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Apache и Black Hawk

Читај повеќе