Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Кон крајот на септември корисниците на Windows 11 ќе добијат значителни надградби на овој оперативен систем.

Microsoft се подготвува да претстави голема надградба за својот оперативен систем Windows 11 на 26 септември. Тоа е надградба што ќе донесе Windows Copilot, алатка која се напојува со вештачка интелигенција, обновен File Explorer, Ink Anywhere за корисниците на пенкало, подобрувања на апликацијата Paint и многу други нови функции.

Истакната карактеристика на претстојната надградба е Windows Copilot, која го носи Bing Chat на работната површина на Windows 11. Оваа алатка на лентата со задачи им дава на корисниците контрола над поставките на компјутерот, стартувањето на апликациите и прашањата. Тој е длабоко интегриран во оперативниот систем, со демо снимки кои покажуваат колку е корисен за задачи како што се составување текстуални пораки користејќи податоци од календарот и навигација со Outlook.

Тоа е и последниот обид на Microsoft да интегрира дигитален асистент во Windows, по откажувањето на апликацијата Кортана. Со своите основи во технологијата Bing Chat, тој им овозможува на корисниците да поставуваат прашања и да добиваат одговори, иако не секогаш со целосна точност.

За оние кои не се заинтересирани за асистенти со вештачка интелигенција, Microsoft нуди други надградби. File Explorer добива модерен лик, современ изглед со поголеми сликички на датотеки и приказ на неодамнешните и омилените датотеки, со што повеќе се усогласува со естетиката на Windows 11.

Корисниците на пенкала ќе го ценат Ink Anywhere, функција која овозможува внесување на ракопис со Surface Pen или слични пенкала во кое било поле за текст во Windows.

Подобрената апликација Windows Backup ја поедноставува миграцијата на компјутерот, овозможувајќи им на корисниците да префрлаат поставки и апликации на нов уред користејќи беспрекорна резервна копија на Облак. Дополнително, новата функција за копирање текст на Snipping Tool може да идентификува и споделува текст од слики од екранот, додека друга карактеристика го олеснува автоматското уредување на е-пошта и телефонски броеви од сликите.

За оние кои ја користат апликацијата Photos, ажурирањето носи опција за замаглување на позадината, а корисниците ќе можат да го прилагодат интензитетот на замаглувањето и областа што ќе биде замаглена.

Сепак, недостасуваат некои очекувани функции од оваа надградба, како што се нов начин за контрола на јачината на звукот, мајчин поддршка за RAR и 7-zip, динамично осветлување за контрола на приклучоците RGB, етикети за апликации и кутии за програми. Microsoft сè уште не го потврди датумот на пристигнување на тие надградби.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Вести

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Read more

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Читај повеќе

Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Читај повеќе