НОВ РУСКИ ПРОЕКТ

За овој радар не постојат невидливи авиони – детектира летала на 3.000 километри

Воздухопловно-вселенските сили на Русија почнаа со работа на новиот ОТХ радар наречен „Контејнер“.

Системот ќе може да детектира „невидливи“ авиони на оддалеченост од 3.000 километри, изјави главниот инженер на радарската станица во Мордовија, Михаил Петров.

„Авионите направени со помош на стелт технологијата за нас не се невидливи. Ние ги гледаме, ги следиме и ги наоѓаме на оддалеченост од околу 3.000 километри“, истакна Петров.

Тој објасни дека приемната антена на новата радарска станица го детектира сигналот кој се враќа од Европа, од земјите во Песискиот Залив, Кина, Казахстан и така натаму. Сигналот се емитува од центарот за емитување на неколку десетици километри од радарот. Новата станица користи принцип на одбивање на сигналот од јоносферат.

„Во светот не постојат такви станици. САД, Велика Британија и Франција се во процес на развивањењ, а и Кина активно работи на тоа. Има модели и во Австралија. Но, таква структура, со толку моќен софверски и алгоритамски комплекс, такви средства нема никаде во светот“, рече главниот инженер.

Тој додаде дека најсложената задача на оваа комплексна опрема е што со обработка на сигналите може да ги издвојува целите како што се бомбардери, крстосувачки ракети, носачи на авиони... Системот може да следи и мали летала како авиони „Цесна“.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Read more

Свет

Во Бразил повеќе од 70.000 луѓе починаа од последици од COVID-19

Read more

Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Read more

Објавени транскрипти од апсењето на Флојд: Кажете им на децата дека ги сакам. Мртов сум

Read more

Половина Оклахома прогласена за резерват на Домородните Американци

Read more

Вести

Автомобил удри и тешко повреди петгодишно дете

Читај повеќе

Скопјанец се удави во езерото Младост во Велес

Читај повеќе

Задолжителен негативен ковид тест за влез во Грција преку Промахонас од среда

Читај повеќе

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Читај повеќе

Од утре почнува тридневното гласање на предвремените парламентарни избори

Читај повеќе

Активни 3.519 случаи на заразени со COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Читај повеќе
sonchevo.jpg

Сончево со засилен ветер, од утре пад на температурата за пет степени

Читај повеќе
  • play_arrow

Трет ден протести пред бугарската Влада

Читај повеќе