За совршена кајгана во јајцата додадете лимон

Поради појавата на воздушни меурчиња, кајганата станува посветла и помека додека се пржи, објаснува Мекензи Брајсон Џексон, нутриционистка.

Како да направите кајгана со сок од лимон?

Ако додадете сок од лимон во јајцата, сигурно кајганата ќе ја подигнете на повисоко ниво. Овој сок е од клучно значење за кајганата да излезе особено мека.

Измешајте шест јајца со половина лажичка сок од лимон и додадете малку сол и бибер. Откако ќе ги измешате овие состојки, ставете го садот на страна и загрејте малку масло во тава.

Кога маслото е доволно жешко, додадете ја смесата во тавата и измешајте. Пржете околу три или четири минути.

Ако сте ја направиле кајганата како што треба, нема да го почувствувате вкусот на лимонот преи јадење, едноставно кајганата би требало да биде посветла од вообичаено, пишува Daily Star.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Рецепти

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Особуко - милански говедски специјалитет

Read more

Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе