Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Компанијата Ford официјално го потврди 24 септември како датум за претставувањето на моделот Puma ST.

Првиот тизер за Puma ST  беше објавен во мај годинава, а потоа Ford се фокусираше на други активности. Сега компанијата објави нов, многу забавен тизер со кој го потврди и датумот за промоција.

Краткиот видеоклип објавен на Twitter нуди малку детали за ентериерот и екстериерот на моделот, во мис со реакции на луѓето вклучени во развојот на Puma ST.

URL

Оваа кросовер „ѕверка“ ќе понуди комбинација од возбудливоста на моќниот хечбек и практичноста на малиот кросовер.

Базиран е на моделот Fiesta, а ќе го придвижува 1,5-литарски трицилиндарски мотор со турбополнач кој развива 198 коњски сили и максимален вртежен момент од 290 Nm.

Се очекува да постигнува забрзување од 0 до 100 км/ч за шест секунди.

Puma ST на европскиот пазар ќе стигне подоцна годинава, а единствен директен ривал ќе ѝ биде Volkswagen T-Roc кој има 2,0-литарски TSI мотор од 190 КС.

Тагови
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Авто новости

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Read more

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Read more

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Read more

Автомобили

  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе
  • filter

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Читај повеќе
  • play_arrow

Кршење Lamborghini во првиот трејлер за новите авантури во Top Gear

Читај повеќе
  • filter

Што е ново во освежениот SUV F-Pace на Jaguar?

Читај повеќе