Заев: Очекувам да се докаже невиноста на Ременски

Скопје, 10 октомври 2019 (МИА) – Лично верувам во невиноста и презумцијата на невиност и час поскоро ќе очекувам да се докаже таа невиност, за секако да може Фросина Ременски повторно да се врати во органите и телата на партијата, рече  денеска премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со неговиот колега Марјан Шарец.

Премиерот најави дека партијата ќе носи одлуки за временото суспендирање на Ременски од  централниот и извршниот одбор.

– Драго ми е што на сите можни начини и форми се докажува владеењето на правото, независноста на правосудството, но секако Уставот наш исто така ја гарантира презумцијата на невиност. Тоа што го кажав уште кога се отвори овој случај, вчера го повторив, денеска повторно ќе го кажам, партијата ќе носи одлуки за временото суспендирање од централниот одбор и извршниот одбор. Тоа е принципиелен став. Ние изградивме декларативни ставови, ги имаме вградено во  органите и телата на партијата.

На пратеничка Фросина Ременски осомничена во „Рекет“ ѝ е одземен пасошот, има забрана да го напушти Скопје, како и обврска секоја недела да се јавува во Суд.

реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Македонија

Најголем одзив до 9 часот има во ИЕ 1, гласањето се одвива непречено

Read more

Почна гласањето, како изгледаат избирачките места?

Read more

Избори 2020: Што смеете и не смеете да правите на гласачкото место?

Read more

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Вести

Рекорден пораст на бројот на новозаразени во Токио

Читај повеќе

Од „корона-фри“ Црна Гора стана земја со најмногу активни случаи на коронавирус во регионот

Читај повеќе

Најголем одзив до 9 часот има во ИЕ 1, гласањето се одвива непречено

Читај повеќе
  • filter

Почна гласањето, како изгледаат избирачките места?

Читај повеќе

Избори 2020: Што смеете и не смеете да правите на гласачкото место?

Читај повеќе

Десетици лица повредени во судир на два воза кај Прага

Читај повеќе

Од денеска нови правила за влез во Грција преку Промахонас

Читај повеќе

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Читај повеќе

Предвремени парламентарни избори во С. Македонија, право на глас имаат 1.814.263 граѓани

Читај повеќе