Заев: Со барањето за Албанец премиер ДУИ уценува, под уцена не се разговара

Скопје, 10 јули 2020 (МИА) – Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Телма рече дека ДУИ со барањето Албанец премиер испратила уценувачка порака.

– Уцени нема да прифатиме, тие јасно испорачаа уценувачка порака, под уцени нема да разговараме, се е отворено за разговор, се е отворено за разговор и мојата желба е ДУИ да оди во опозиција, заради државата, рече Заев.

Тој посочи и дека за СДСМ сите граѓани се исти и оти исти пораки испраќаат секаде каде што одат.

-Прво за нас граѓаните се граѓани и навистина адресираме исти планови, исти надежи, исти ветувања насекаде, во сите овие наши настапи. Ако мое обраќање до граѓаните на сите овие трибини или било какви настапи е некаде 30 минути можеби 2-3 минути трошиме на ДУИ, но, веројатно тоа поминува кај луѓето заради тоа што сме се уште актуелни коалициски партнери. Дефинитивно лично мислам дека е здраво и за државата и за ДУИ да поминат во опозиција, 17 години власт е премногу долг период посебно имајки во предвид дека доаѓа време во кое што треба да работиме дома, рече лидерот на СДСМ.

Тој додава дека коалицирал со ДУИ оти такви биле бројките во моментот.

-Прво бројките на почетокот на формирањето на коалицијата беа неприкосновени. Тие беа бројките и можете едноставно да влезете во коалиција со ДУИ и немате некоја посебна друга опција. Таа коалција беше изградена на основа на вредности, на цели, на таргети кои што исполнивме огромен дел од нив, навистина се донесоа сите историски одлуки, се завршија реформите во државата, условот кој што беше за добивањето на одлуката за преговорите, дигнавме економија значително, но и меѓудругото видовме и слабости, истакна Заев во интервјуто.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Македонија

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Read more

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Read more

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Read more

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Read more

Вести

Авганистанските воени хеликоптери гаѓале талибанци, усмртиле и раниле деца

Читај повеќе

Дел од повеќе скопски општини утре и задутре без струја

Читај повеќе

1.069 нови случаи на COVID-19, 29 починати и 1.242 оздравени

Читај повеќе

Усвоен протокол за ски-центрите: Редарска служба пред билетарите и ски-лифтовите

Читај повеќе

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Читај повеќе

Владата предлага продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ужас во Германија: Автомобил прегази група луѓе на пешачка зона

Читај повеќе

Непознат сторител ограбил починат пациент во ковид-центар

Читај повеќе

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

Читај повеќе