избори 2020

Власта за избори на 21 јуни, опозицијата против

Скопје, 23 мај 2020 (МИА) – Техничкиот премиер Оливер Спасовски, кој е од редовите на СДСМ, смета дека парлементарните избори треба да се одржат за 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, нагласувајќи дека доколку имавме функционал
Read more

Дескоска: Според Уставот, избори мора да има 22 дена по завршување на вонредната состојба

Скопје, 23 мај 2020 (МИА) – Според Уставот, изборите мора да се одржат дваесет и два дена по завршувањето на вонредната состојба, изјави синоќа министерката за правда Рената Дескоска во интервју за Канал 5, во кое ја елаборираше за владина
Read more

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни.
Read more

Партиите, ДИК и претседателот со различни ставови за одржување на изборите

Скопје, 14 мај 2020 (МИА) – Државната изборна комисија (ДИК) денеска до Кабинетот на претседателот треба да го достави своето мислење за временските рокови потребни за спроведување на изборниот процес.
Read more

Заев: Мерките вродија со плод, следната недела ќе имаме датум за избори

Скопје, 13 мај 2020 (МИА) – Здравјето на граѓаните е пред сè, никој не брза да оди на избори и не сака веднаш да оди на избори, но треба да се земе предвид фактот дека корона-кризата одминува, а земјата нема функционален парламент, нема п
Read more

Заев: На средбата беа проектирани одредени датуми за одржување на изборите

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зав
Read more

Мицкоски: Прво консултација со Комисијата за заразни болести, потоа датум за избори

Ако се водиме од ставот дека здравјето на граѓаните е најважно, тогаш за изборите треба да се консултираме најпрвин со Комисијата за заразни болести, а потоа со Државната изборна комисија за времето неопходно да се спроведе овој фер и кред
Read more

Села: Нема избори без ОБСЕ-ОДИХР

Република Северна Македонија не може да си дозволи да одржи избори без присуство на наблудувачката мисија на ОБСЕ-ОДИХР, изјави претседателот на Алијансата за Албаците, Зијадин Села, по лидерската средба кај претседателот на државата Стево
Read more

Џафери: По завршување на вонредната состојба, ДИК веднаш треба да почне со подготовка на изборите

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва информира дека добил покана за учество на лидерската средба закажана за 12 мај од кабинетот на претседателот на државата и оти по завршувањето на вонредната состојба ДИК веднаш треба да почн
Read more

ДУИ со два услова за одржување избори, едниот е да не се загрози здравјето на граѓаните 

Read more
реклама

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more