избори 2020

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Државната изборна комисија на дешената седница едногласно донесе одлука за 100 проценти да бидат зголемени надоместоците на членовите на избирачките одбори, за 20 проценти на членовите на општинските изборни комисии, а здравствените работн
Read more

ДПА ја прифати понудата на СДСМ за разговори за учество во новата влада

СДСМ на ДПА ѝ понудил да биде дел од нова владина коалиција.
Read more

ДИК: СДСМ освои 36,48% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%

Read more

Ахмети: Орелот се врати, ДУИ освои над 100.000 гласови

Тетово, 15 јули 2020 (МИА) – Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа на неговата партија во албанскиот блок, оценувајќи дека се обезбедени над 100.000 гласови и 12 пратенички мандати.
Read more

ДИК: Засега е мртва трка

На вечерашната прес-конференција, претседателот на Државната изборна комисија Оливер Деркоски се извини за техничките проблеми во соопштувањето на прелиминарните резултати од денешните избори.
Read more
play_arrow

ДИК: Одзивот до 20:45 часот е 50,86 проценти

Скопје, 15 јули 2020 (МИА) – До 20:45 часот вечерва, на гласање на денешните предвремени парламентарни избори излегле 922.678 граѓани со право на глас.
Read more

До 17 часот одѕивот на гласање 38,78 отсто, за Деркоски излезноста задоволителна

Државната изборна комисија попладнево информира дека излезноста на предвремените парламентарни избори до 17 часот е 38,78 проценти. Обработени се податоците од 3.459 избирачки места од вкупно 3.480 избирачки места.
Read more
play_arrow

ДИК: Излезноста до 13 часот е 23,81 отсто

Скопје, 15 јули 2020 (МИА) – До 13 часот излезноста на предвремените парламентарни избори е 23,81 отсто од обработени 3.368 избирачки места на кои гласале 432.026 граѓани, соопшти Државната изборна комисија на попладневната прес-конференци
Read more
play_arrow

Жолта маичка со логото на МОСТ и Monitoring 2020 – препознатлив знак на набљудувачите на МОСТ

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на Граѓанската Асоцијација МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а гласањето се одвива безбедно, со почитување на здравствените прото
Read more

Избори 2020: Што смеете и не смеете да правите на гласачкото место?

Скопје, јули 2020  (МИА) – На 3.480 избирачки места во земјава на десеттите предвремени парламентарни избори можат да гласаат 1.814.263 граѓани запишани во Избирачкиот список.
Read more

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Скопје, 15 јули 2020 (МИА) – Гласањето на денешните предвремени парламентарни избори, и покрај актуелната пандемија на COVID-19, ќе биде безбедно за граѓаните кои ќе одлучат да одат во избирачките места и да гласаат.
Read more

Зибери: Не сум позитивен на COVID-19, утре ќе гласам во 10 часот

Кандидатот за премиер од редовите ДУИ, Насер Зибери, е негативен на COVID-19. На својот Facebook профил тој денеска соопшти дека не е позитивен на COVID-19 и утре во 10:00 часот ќе го искористи своето право на глас.
Read more
реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more