БИЗАРЕН КОНГРЕС НА РУСОФИЛИ

Запознајте ги пријателите на Русија: Италијанска принцеза, теоретичари на заговор и Стивен Сигал

Какви се сега пријателите на Русија во странство? Судејќи според неодамнешниот конгрес на Меѓународното движење на русофилите, настан на кој се собраа конзервативни активисти и кој се одржа со голема помпа во стаклената сала на Државниот музеј Пушкин во Москва, одговорот е дека тие се политички маргиналци и теоретичари на заговор.

Меѓу нив е и американскиот актер Стивен Сигал, внук на Шарл де Гол и италијанска принцеза и научник позната по нејзините преводи на Толкин, која стравува дека европските момчиња се охрабруваат да се оженат со нивните крави.

„Тука сум да промовирам мир и пријателство и верувам дека овој конфликт е испровоциран и предизвикан од англосаксонски интереси. Мислам дека ова го става светот во длабока опасност и јас сум тука да се борам против тоа“, рече Пјер де Гол, внук на францускиот генерал и говорник на конференцијата, во интервју за The Guardian.

Помладиот Де Гол веќе предизвика контроверзии. Минатиот месец, тој изјави за францускиот весник Le Parisien дека Западот „за жал дозволил Зеленски, неговите олигарси и неонацистичките воени групи да се затворат во спирала на војна“.

Ив де Гол, постариот брат на Пјер, изјави за Le Parisien на 24 јануари дека ставовите на неговиот брат „не засегаат никого освен него, ниту мене, ниту на нашето семејство, уште помалку на генералот“.

Пјер де Гол не ги коментираше забелешките на неговиот брат и го заобиколи прашањето дали неговото презиме може да се користи за легитимирање на војната во Украина додека Де Гол гордо се повикуваше на својот дедо кога го прашаа на сцената за конфликтот.

„Мојот дедо имаше многу длабоки познавања и интензивно познавање на руските лидери и народ. Така, тој беше сосема свесен за интересот и географската неопходност Европа и Франција да се обединат со Русија“, рече тој.

На Европејците им недостасува руска пропаганда и медиумски компании кои бараат странска поддршка за војната против Украина. Но, оваа недела 90 делегати, вклучително и многу теоретичари на заговор, се собраа подготвени да ја одбранат линијата на Москва.

Николај Малинов, поранешен пратеник во бугарскиот парламент, сега под американски санкции, го отвори настанот велејќи дека е време „силите на светлината да ги победат силите на темнината“.

На сцената, облечен во црно, беше Стивен Сигал, кој беше назначен за специјален претставник за руско-американскиte културни односи. „Јас сум 100 отсто русофил и 1 милион отсто Русин“, рече Сигал на прес-конференција.

URL

Сергеј Лавров, рускиот министер за надворешни работи, исто така, беше таму, давајќи официјален карактер на она што би се сметало за спореден настан. Тој го одржа воведниот говор заедно со заменикот на Владимир Путин.

„Ние не гледаме само неонацизам, гледаме и директен нацизам, кој опфаќа сè повеќе и повеќе европски земји“, рече Лавров. „Гледаме како пред наши очи се уништува историјата, се уништуваат свети споменици.“

Меѓу оние на сцената се издвои принцезата Виторија Алијата ди Вилафранка, жена во 70-тите години со светлоцрвена коса, можеби најпозната во Италија како првиот преведувач на Толкин на италијански. Таа тврди дека се борела против Опус Деи и мафијата за да си ја врати семејната палата во Багерија.

Во говорот таа рече дека „русофобијата“ е создадена за „нови формули на колонизација“ и ја поврза со американското истоварање на Сицилија за време на Втората светска војна, што таа го нарече изговор за проширување на влијанието на Вашингтон.

Алијата рече дека ја претставува Deutsch-Arabaische Gesellschaft (Германско-арапско здружение), чиј претседател е, на конференцијата и рече дека се залага за „порака за мир“.

На прашањето како завршила во Русија на конференцијата на русофилите, таа рече и дека е во посета на руското кралско семејство

„Јас сум роднина на Романови. Ги познавам многу добро, дојдов на свадба. Значи тоа е империјална врска", рече таа, мислејќи на потомците на последното кралско семејство на Руската империја.

Таа рече дека е во Русија за да покаже „има и други луѓе во светот кои го делат вашето мислење“.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Свет

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Read more

Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more
 

Вести

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Читај повеќе

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе