1.МФЛ 2023/2024

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Филип Здравески
/ 10.12.2023 / 15:06

Со натпреварите од денешното 18-то коло се спушти завесата на есенскиот дел во најдобрата македонска фудбалска лига, со што домашниот фудбал замина на зимска пауза.

Фото: ФК Вардар

Бранителот Струга со гол во судиското надополнување дојде до бодовите дома против Брегалница и со тоа ќе презими на врвот. Веднаш зад нив е Шкупи кој славеше минимално во Струмица и во пролетниот дел ќе влезе со бод зад лидерот.

Трета со заостанување од 4 односно 3 бода е тетовска Шкендија, која денеска со победата над Силекс не им дозволи на кратовци да се доближат до третото место.

Ќе биде интересно и во борбата за опстанокот откако денеска Вардар запиша нова победа, овој пат над тиквешп, и дефинитивно фати приклучок. Од последните Вардар и Брегалница до петтиот Гостивар има разлика од само 7 бодови, што значи дека нè чека многу неизвесна борба за избегнување на испаѓање во втората лига.

Колото се отвори синоќа со натпреварот Гостивар - Македонија ЃП кој имаше контроверзна завршница по што клубот од населбата Ѓорче Петров јавно побара остави во Судиската организација.

Следува двомесечна зимска пауза по што пролетниот дел од сезоната ќе почне викендот на 17/18 февруари. За време на паузата клубовите ќе можат да се засилат во зимскиот трансфер период кој во Македонија ќе трае од 15 јануари до 11 февруари.

Резултати 18. коло:

Вардар - Тиквеш 2:0
23' Дарко Глишиќ, 87' Давид Велковски

Струга - Брегалница 2:1
12', 90'+2 Басиру Компаоре - 72' Виктор Велкоски

Воска Спорт - Работнички 3:2
40' Џемиљ Јахији, 46' Алекса Марушиќ, 87' Сикиру Олатунбосун - 53' Марселин Гандо, 84' Димитар Тодоровски

АП Брера Струмица - Шкупи 0:1
47' Кристијан Трапановски

Шкендија - Силекс 3:1
8', 61' Алмир Аганспахиќ, 90'+3 Еннур Тотре - 18' (п) Марко Ѓорѓиевски

Гостивар - Македонија ЃП 1:0
88' (п) Оланреваџу Кехинде

Табела:

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Фудбал

Модриќ стана капитен на Реал

Read more

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Read more

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Read more

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Read more
 

Спорт

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе