Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Синоќа заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата. Познати се тимовите кои влегоа во плеј-офот (Реал, Панатинаикос, Монако, Барселона, Олимпијакос, Фенербахче) и оние кои ќе играат плеј-ин (Макаби, Басконија, Анадолу Ефес, Виртус Болоња).

Пред почетокот на плеј-офот, познати се две сигурни двојки: Монако - Фенербахче и Барселона - Олимпиакос.

Во плеј-ин Макаби ќе ја пречека Басконија, победникот од овој натпревар ќе биде седми и ќе игра во плеј-офот против Панатинаикос.

Победникот од Анадолу Ефес и Виртус Болоња ќе играат за осмото место против поразениот од дуелот Макаби - Басконија. На крајот победникот за противник ќе го има Реал Мадрид.

Плеј-ин дуелите се закажани за 16-ти и 19 април.

Четвртфиналните серии ќе се играат за три победи, од 23 април до 8 мај, а фајналфорот ќе се одржи од 24-ти до 26 мај во „Мерседес Бенц“ арената во Берлин.

Тагови
реклама

Кошарка

Познати трите најдобри НБА петорки - само еден Американец во првата

Read more

Јокиќ ќе игра за Србија на Олимпијадата

Read more

Забава каква што можевме само да посакаме: Бостон славеше со чудесна тројка и продолженија

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе