Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Зебра која побегнала од зоолошката градина во јужнокорејската престолнина со часови лутала низ улиците на овој град, пред да биде фатена и вратена во својот дом.

Зебрата по име Серо, што значи на корејски „вертикално“, побегнала во четвртокот попладне, а полицијата, пожарникарите и вработените во зоолошката заедно работеле за да ја фатат. На снимката објавена на интернет се гледа како зебрата трча покрај возилата на прометните улици, а исто така бара храна во корпите за отпадоци.

Станува збор за млада зебра родена 2021 година, која побегнала откако уништила дрвена ограда. Кога била пронајдена, зебрата била успиена, а потоа со камион била пренесена во зоолошката градина. После тоа, извршен ѝ бил ветеринарен преглед и констатирано дека е во стабилна состојба.

Remote video URL

Зоолошката градина во Сеул е дом на повеќе од 400 животни и 38 животински видови, вклучувајќи корејски кучиња, мајмуни и магариња.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Чек дис аут

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Read more

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Read more

Некој меѓу нас не е наш...

Read more

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе