Жената која ја налути јавноста: Уби жирафа и позираше со неа откако ѝ го извади срцето

Мерелиз Ван Дер Мерв, 32-годишна жена од Јужна Африка, овие денови на социјалните мрежи објави фотографии на кои позира со мртва жирафа убиена во текот на лов и тоа на Денот на вљубените.

Како подарок од сопругот за денот посветен на љубовта оваа жена побара да убие 17-годишна жирафа, за да го извади нејзиното срце и да се фотографира со мртвото животно. И тоа не е сè, таа има и оправдување за ова откако нејзините постапки наидоа на осуда на интернет.

„Дали некогаш сте се запрашале колку големо е срцето на жирафите? Апсолутно сум одушевена од мојот голем подарок за Денот на вљубените“, напиша таа покрај фотографијата на која во рацете држи огромно срце извадено од телото на убиената жирафа.

На коментарите од налутените активисти за заштита на животните, оваа жена одговори дека „ловот помага во зачувување на дивите животни во Јужна Африка, создава нови работни места и придонесува за развој на туристичката индустрија“.

Таа вели дека смртта на 17-годишниот мажјак ќе создаде прилика „нов мажјак да го преземе стадото што ќе овозможи нова силна генетика“.

Раскажа дека со сопругот отпрвин планирала Денот на вљубените да го мине во некој ресорт, но ги промениле плановите по што изразила желба да оди во лов на жирафа. За тоа „уживање“ сопругот платил 1.500 фунти.

„Со години чекав на мојот совршен мажјак, колку е постар толку кожата му е потемна. Ја обожавам кожата од жирафа и фактот дека е култно животно во Африка“, вели таа.

Додава дека нејзиниот лов тој ден овозможил работа за 11 луѓе и обезбедил месо за локалните жители. Според нејзиното мислење, со забраната за лов на диви животни „тие би станале без вредност и би изумреле“.

Со неа не се сложуваат активистите од организацијата Born Free за борба против трофеен лов на диви животни. Тие го отфрлаат тврдењето дека со тоа се поддржува зачувувањето на животните и локалната заедница.

„Ловот на трофеи е враќање во колонијалното минато, а таргетирањето на одредени животни ја нарушува заедницата на животните и има негативен ефект на нивната популација и целиот екосистем“, порачуваат тие.

Тагови
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Чек дис аут

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Read more

Што доколку би спиеле цела зима како мечките?

Read more
 

Магазин

Палачинките на Лав Толстој

Читај повеќе
  • play_arrow

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Читај повеќе

Четири ситуации кои се совршени за секс

Читај повеќе

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе