Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Научници од Велика Британија спроведоа едно необично истражување во кое во фокус беа канцелариските клима-уреди, при што открија дека женскиот мозок работи подобро на повисока температура во просторијата, објави Guardian.

Мажите, од друга страна, работат подобро кога температурата е нешто пониска од просечната, стои во резултатите од истражувањето што беа објавени во списанието PLOS One.

Во истражувањето била тестирана способноста на 500 мажи и жени да извршуваат задачи на различни температури.

На повисоки температури жените покажале подобри перформанси во решавањето математички и вербални задачи, додека кај мажите ситуацијата била поразлична.

Но, важно е да се истакне дека кај жените зголемувањето на перформансите во работењето на потопли температури било „значително поголемо“ отколку намалувањето на машките перформанси во исти услови.

„Нашите заклучоци укажуваат дека кога во работниот простор е потопло, продуктивноста во работењето е поголема“, велат истражувачите.

Резултатите исто така покажаа дека во поладни простории жените морале да носат повеќе слоеви облека како џемпери, шалови, марами, чорапи, па дури и ќебенца, за да се загреат, што им ја отежнувало работата.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Живот

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Read more

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе