СЕРИЈА А 2022/2023

Златан Ибрахимовиќ во солзи ја заврши блескавата кариера

Легендарниот шведски напаѓач Златан Ибрахимовиќ одлучи да стави крај на својата професионална фудбалска кариера, иако претходно немаше некоја поголема најава.

По натпреварот на Милан против Верона во последното коло од Серија А пред полниот „Џузепе Меаца“, Ибрахимовиќ најави дека ќе ги закачи копачките.

Швеѓанецот доби огромен аплауз од трибините и емоциите го совладаа, па заплака.

URL

За легендарниот шведски репрезентативец немаше збогување какво што посакуваше, она на теренот. Причината е тешката повреда која му овозможи да одигра само 4 натпревари, но на нив постигна и еден гол со што и официјално стана најстариот стрелец во историјата на Серија А.

Својата одлука Ибрахимовиќ ја соопшти на теренот, предизвикувајќи шок и солзи на целиот стадион. Плачеа навивачите, дури и најжестоките од јужната трибина на „Меаца“, но и неговите соиграчи. Се знаеше дека заминува од Милан, затоа и с беше подготвено за прсотување со него, но никој не знаеше дека и заминува во пензија.

Додека навивачите беа во солзи, но и самиот Златан, снимката од играчот од средниот ред на Милан, Сандро Тонали, кој не може да здивне, го обиколија светот.

„Дојде моментот да се збогувам со фудбалот, а не со вас. Не дишам, но добро е. Толку многу емоции на овој стадион. Кога прв пат пристигнав во Милан, ме направивте среќен. Кога дојдов по вторпат ми дадовте љубов“, им порача Златан на навивачите на „Росонерите“ во емотивното обраќање.

URL

По неговиот говор, Ибрахимовиќ се прошета низ стадионот чиј надимак е „Сан Сиро“, застана пред трибината со ултрасите и скокаше на скандирањата: „Кој не скока, тој е Нераѕуро!“.

URL

Ибра играше за Милан во два наврата вкупно пет и пол години, одигра 169 натпревари со 93 постигнати голови и освои две Скудета и еден Суперкупот на Италија. Би можел да остане во Милан на друга позиција, но сѐ уште нема информации за такво нешто.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Фудбал

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Read more

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Read more

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Read more

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Read more
 

Спорт

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Читај повеќе

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе

Хаман: Од 10 најлоши натпревари на турнирот Англија играше на 7

Читај повеќе

Шаќири се повлече од швајцарската репрезентација

Читај повеќе

Мората се сели во Милан

Читај повеќе