Златна треска – јасен знак дека светот е во неволја

Унца злато веќе чини над 1.900 долари, што е за 30% повеќе отколку за време на превирањата на финансиските берзи во март, кои не ги заобиколија ни благородните метали.

Но, оттогаш па наваму, насоката е праволиниска, што главно се должи на исклучителните потези за ликвидност на централните банки и очекувањата дека тоа на крај ќе доведе до поголема инфлација. Всушност, станува збор за „стагфлација“ – анемичен индустриски раст и општ раст на цените.

И последно, но сигурно не најневажно – приносите од обврзниците, кои би можело да бидат алтернатива на вложувањето во злато, во некои случаи беа дури и негативни, па инвеститорите повеќе се насочија кон купување благородни метали.

Во изминативе денови, на растот на берзата за скапоцени метали (значително расте и цената на среброто), исто така влијаеше и ослабениот долар и сѐ поголемиот број на заразени со COVID-19 (во петокот беа забележани рекордни 290.000 ширум светот во еден ден), што е кочница за економското закрепнување и ја зголемува веројатноста за нов бран затворања на работни места и компании.

Златната треска која владее е јасен знак дека светот е во неволја. ETF фондовите кои во своите портфолија имаат злато, добиваат на вредност веќе 18 недели. Ова е најдолга серија од 2006 година наваму.

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Се самоуби познат француски готвач обвинет за силување

Read more

Бизнис

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more

Стравот од нови карантини ја турка цената на нафтата

Read more

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Read more

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Read more

Вести

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе

Ситуацијата е сериозна, добро е што финансискиот сектор е стабилен, смета Бесими

Читај повеќе

Филипче: Секоја одлука е донесена со цел да се обезбеди добар и безбеден образовен процес

Читај повеќе

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училиштен ден, утре ќе протестираат

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 890 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

МОН: Се одржуваат првите часови и со физичко присуство и преку онлајн платформата

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Читај повеќе

Навални: Путин е одговорен за моето труење

Читај повеќе

Сончево со умерена облачност и умерен западен ветер

Читај повеќе