Знаете ли како изгледа јајце со младенче од ајкула?

Светот на животните е фасцинантен и неверојатен, а многу работи сѐ уште се енигма за научниците. Дали досега сте виделе како изгледа јајце со младенче од ајкула?

Јајце со младенче од ајкула не е баш секојдневна глетка или нешто на што така лесно може да наидете, но токму тоа му се случи на еден рибар, кој одлучи на сите да им покаже како изгледа тоа.

Рибарот неговите авантури редовно ги споделува на TikTok профилот zoo_look_fishing, па токму овде може да ја дознаете неговата неверојатна приказна за јајцето со бебе ајкула. Тој случајно на плажа пронашол јајце внатре со живо младенче од ајкула кое потоа го зачувал и спасил од сигурна смрт.

„Го најдов ова малечко во јајце на плажа. Го донесов дома со надеж дека ќе го излекувам и повторно ќе го пуштам во природата. Ако го оставев, ќе се исушеше и загинеше на плажа“, објаснува рибарот

@zoo_look_fishing Our little friend is still alive and well! Really hope this little sharks survives and we can see it hatch to safely return it to the ocean. #ocean #sharkegg #babyshark #hatch #grow #saveouroceans #savethesharks ♬ Get You The Moon - Kina

Фасцинантната снимка има над 24 милиони прегледи и се гледа необично јајце во облик на капсула, додека во внатрешноста има живо битие.

Некои ајкули ги раѓаат младенчињата живи, додека други положуваат јајца во карпи или алги.

„Со големите бранови понекогаш се „откачуваат“ и завршуваат на плажа. Ова е прв пат да пронајдам јајце со живо суштество во него. Обично се празни“, вели рибарот.

Засега, јајцето го чува во сад со малку песок на дното.

„Нашиот пријател и понатаму е жив. Навистина се надевам дека ќе преживее и дека ќе го вратиме безбедно во океанот. Многумина ме прашаа зошто едноставно не го вратив во водата. Ако го сторев тоа, брановите повторно ќе го исфрлеа и ќе загинеше. Минаа неколку дена, а тој станува посилен и се надевам дека ќе преживее“, додава тој.

„Природата е фасцинантна, не знаев дека ајкулите положуваат јајца додека не ја видов оваа снимка“, гласи еден од коментарите.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Живот

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Read more

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Read more

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Read more

Луѓето трошат пари на парфеми, но природниот мирис е најдобар

Read more
 

Магазин

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Читај повеќе

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Читај повеќе

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

Читај повеќе

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Читај повеќе

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Читај повеќе

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Читај повеќе
  • filter

10 интересни факти за сексот кај древните Римјани

Читај повеќе

Абе како беше правилно, „кои" или „кој"?

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Читај повеќе