Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Ова се најчестите причини за секојдневниот умор.

Ако сте секогаш уморни, не сте единствените. Според Националната фондација за спиење, 40 отсто од возрасните велат дека уморот ги попречува нивните секојдневни активности најмалку три дена во неделата.

Па зошто толку многу луѓе се уморни во текот на денот?

Новиот труд ги издвоил најчестите причини за дневна поспаност:

Лоши навики за спиење

Иако постојаното чувство на умор може да биде поврзано со многу фактори, сето тоа започнува со недоволно спиење, смета Тим Робертс, потпретседател на Одделот за наука и иновации во Therabody, компанија за велнес технологија со седиште во Тексас.

Првото нешто што треба да се оцени кога се градат здрави и подобрени навики за спиење треба да биде вашиот распоред за спиење.

Размислете дали навистина спиете седум до осум часа.

Следно, размислете дали имате средина за спиење што ви помага подобро да спиете.

Немир предизвикан од стрес

Многу луѓе имаат потешкотии да заспијат, а потоа често се будат во текот на ноќта, поради што се чувствуваат уморни во текот на денот.

Се чини дека главната причина за немир во текот на ноќта е поврзана со анксиозност или стрес.

Не е невообичаено за човечкиот нервен систем да има потреба од сензорна поддршка за да се ослободи од стресот, за да може природно да се префрли од симпатичка (борба или бегство) во парасимпатичка (одмор и варење).

Кога нашето тело се бори да го активира овој нервен систем, тоа често влијае на квалитетот на нашиот сон.

Недостаток на витамини

Витамините играат важна улога во здравјето на сонот, но значителен број луѓе не ја добиваат вистинската количина на витамини од нивната исхрана.

Како резултат на тоа, постојан умор понекогаш може да биде предизвикан од недостаток на есенцијални хранливи материи клучни за оптимално производство на енергија.

Ако е така, витаминските додатоци за спиење се дизајнирани да го компензираат недостатокот на витамин и да помогнат во обновувањето на здравата рамнотежа.

Истражувањата покажуваат дека витамините Ц и Д и витамините Б може да бидат клучни за одржување на здрав сон.

Особено, витаминот Д, покрај неговата клучна улога за здравјето на коските, е вклучен и во областите на мозокот кои го контролираат циклусот сон-будење.

Сина светлина во текот на ноќта

Користењето технологија пред спиење може да придонесе за несоодветна средина за спиење.

Светлината во голема мера влијае на нашиот ритам на спиење/будење, па ако сте опкружени со сина светлина од вашите уреди додека не се обидете да заспиете, може да имате проблем да заспиете.

Некои технологии, особено оние со екрани кои емитуваат сина светлина, можат да бидат штетни за спиењето, но технологиите кои можат да помогнат да се смири умот и да се релаксираат областите на напнатост во телото неодамна се покажа дека го подобруваат квалитетот на сонот кога се користат како дел од вашата рутина пред спиење. .

Со фокусирање на овие работи, можете да го подобрите квалитетот на вашиот сон, да го ублажите хроничниот замор и да ја подобрите целокупната благосостојба.

Пред сè, за експертите, клучот за квалитетен сон е да ги најдат најдобрите методи, средини и позиции за вас.

Ако се чини дека уморот трае во текот на денот, секогаш е најдобро да се консултирате со лекар за да утврдите дали постои основна медицинска состојба на која ѝ треба внимание.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Живот

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Read more

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе